Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ekler Péter
Mesterséges intelligenciával generált tartalmak azonosítási lehetőségeinek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Ekler Péter
helyszín (magyar oldal): Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék
helyszín rövidítés: AUT


A kutatási téma leírása:

1. A PhD képzések keretében a kutatás tárgya
A közösségi média térhódítása a társadalomban és a napi életben a beágyazottsága olyan mértéket öltött, hogy meghatározó tényezővé vált mind az egyén, mind a nemzet és a nemzetek felett álló szervezetek szintjén is. Lehetővé tette, hogy például álhírekkel tömegeket elérve külföldi szereplők beavatkozhassanak nemzeti választásokba, de azt is, hogy társadalmi szempontból nemkívánatos jelenségek (mint például antiszemita vagy pedofil tartalmak terjesztése) korlátozások nélkül terjedhessenek.
Mindegyik jelenség komoly kihívást jelent mind a közösségi média platformok üzemeltetői, mind az illetékes hatóságok, és a hétköznapi emberek számára is. A lélektani hadviselés külön kihívása, hogy még nehezebben követhetők vissza, mint az egyébként is kihívást jelentő kibertámadások.
Tudományos szempontból nézve a téma több, nem megoldott kihívást is tartogat. Egyrészt nem triviális feladat a manipulált és álhírek felismerése, a gépi tanulással generált tartalmak detektálása, másrészt pedig ezeknek forrásainak beazonosítása, terjedésének követése a közösségi médiában. A kutatás feladata megismerni ezen szűk szakterület irodalmát, eredményeit, eszközeit, és megoldásokat kidolgozni a fent említett kihívásokra. A kutatás magában foglalja kép, hang, valamint szöveges adatok vizsgálatát, elemzését és ezek alapján összetett azonosítási megoldások tervezését és megvalósítását.

Ezen kutatási témán belül a képzés keretében megcélzott tématerületek az alábbiak:
● Gépi tanulással generált tartalmak előállítási módjainak megismerése és összehasonlítása.
● Gépi tanulással generált tartalmak azonosítási módszereinek kidolgozása.
● Vonatkozó tartalmak forrásinak beazonosítására és terjedésének követésére alkalmas hatékony módszerek kidolgozása.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-06-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )