Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Korbacska-Kutasi Orsolya
Objektív stresszmérés és kiégés prevenció Állat Asszisztált Terápia során (kutya és ló vonatkozásában)

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Állatorvostudományi Egyetem
állatorvosi tudományok
Állatorvostudományi Doktori Iskola

témavezető: Jurkovich Viktor
társ-témavezető: Korbacska-Kutasi Orsolya
helyszín (magyar oldal): Állatorvostudományi Egyetem
helyszín rövidítés: ATE


A kutatási téma leírása:

Az állatasszisztált terápia (AAT) jelentősége egyre növekszik az emberi orvoslás számos területén így a mentális zavarok gyógyításában és a mozgásszervi zavarok rehabilitációjában. . A terápiában részt vevő állatoknak (elsősorban kutyák és lovak) így kiemelkedő népegészségügyi jelentősége van, nagyon fontos ezen állatok eszmei értékének védelme és hasznos terápiás idejének meghosszabbítása. A szakirodalom alapján a terápiában részt vevő állatok stresszként élhetik meg a terápiás napokat (Haubenhofer et al, 2006).Célunk egy objektív vizsgálómódszer kialakítása a stressz és következményeinek mérésére lovakban és kutyákban, mely lehetővé teszi a az AAT-ban részt vevő állatok jóllétének illetve a terápiás munka rájuk gyakorolt hatásának vizsgálatát. A vizsgálatokban elsősorban korábban már alkalmazott módszereket kívánunk használni (szívritmus változékonyság ill. kortizol koncentráció mérése, viselkedési reakciók feljegyzése, az ember-állat kapcsolat megítélése) Mivel az ezekkel kapcsolatos korábbi vizsgálatok eredményei ellentmondásosak, vizsgálatunkban arra is választ szeretnénk kapni, hogy ezek a módszerek valóban mekkora klinikai validitással rendelkeznek, és alkalmazásuk esetén milyen módszertani buktatók elkerülésére kell odafigyelni.A két kiemelt terápiás jelentőségű faj stresszreakciójának összehasonlítása segítő helyzetben később alapja lehet annak, hogy mely probléma esetén milyen segítő faj bevonása kecsegtet nagyobb terápiás haszonnal. Az AAT-ban való állati viselkedés elemeinek jobb megértése segíthet a terápiás állatok kiválasztásában, tréningjében és a terápia hatékonyságának növelésében.A téma kidolgozásában témabizottsági tagként a terveink szerint részt vesz Dr. habil Purebl György (PhD, pszichiáter, klinikai igazgatóhelyettes, Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet) és Dr. Sátori Ágnes (PhD, állatorvos, a pszichológiai tudományok doktora).

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
állatorvosi diploma
a témában (állatjóllét, stressz mérés) való jártasság
klinikai gyakorlati tapasztalat lovakkal vagy kutyákkal

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )