Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A gyűlölet-cselekmények és gyűlölet-bűncselekmények valamint azok kezelése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kozáry Andrea
helyszín (magyar oldal): Rendészettudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

A téma rövid leírása:

A gyűlölet-cselekményekkel, a gyűlölet-beszéddel valamint az előítéletből elkövetett gyűlölet-bűncselekményekkel (bias motivated crime) azért indokolt a kiemelt foglalkozás és különösen a velük szembeni prevenció és védelem, mert ezek a támadások nemcsak a közvetlen sértett, hanem az egész társadalom békéje szempontjából károsak és veszélyesek. A konkrét áldozaton túl az általa megtestesített egész csoportra kihatással lehet a bűncselekmény; az egész csoportban erősítheti a kirekesztettség és a félelem érzését. Ezáltal az egész társadalomra is hatással lehetnek ezek a cselekmények – különösen, ha a támadás súlyos vagy durva volt: növelik a feszültséget a társadalmi csoportok között, erőszakot szülhetnek közöttük, tehát adott esetben közbiztonsági kockázatot rejtenek magukban. Magyarországon a tapasztalatok szerint a gyűlölet-bűncselekményeknek leginkább kitett csoportok a menekültek, a bevándorlók, a romák, a zsidók, az LMBTQI csoportok tagjai és az utóbbi időben a hajléktalanok.


Célkitűzések:

Fő célkitűzés a gyűlölet-bűncselekmények, mint jelenség és az azzal kapcsolatos szabályozás, joggyakorlat, megelőzés vizsgálata és annak hangsúlyozása, hogy a hatékony nyomozáson és a büntetéseken keresztül azt kell üzenni a társadalomnak és az elkövetőknek is, hogy az előítélet, a rasszizmus és az intolerancia minden formája elfogadhatatlan.
Foglalkozni kell azokkal a lehetőségekkel, alternatívákkal, hazai és nemzetközi szervezetekkel, amelyek a gyűlölet-bűncselekmények visszaszorítása érdekében megkerülhetetlenek (prevenció) és arra kell egyre nagyobb figyelmet fordítani, hogy növekedjék a rendőrségbe vetett bizalom, valamint hogy az áldozatok megfelelő tájékoztatást kapjanak a jogaikról és az áldozatsegítő szervezetekről.
A hallgató megismeri, elsajátítja azokat a bűnüldözéssel és bűnmegelőzéssel kapcsolatos alapfogalmakat, szakkifejezéseket, szabályozási keretrendszert, szervezetrendszert, amelyek alapot nyújtanak a későbbi szakmai munkájukhoz. Legfontosabb kompetenciák: probléma-felismerés, elemzés, értékelés, empátia, együttműködés, nyitottság, elkötelezettség és igény a probléma megoldására.


Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:

A fellelhető magyar szakirodalmat a lehető legteljesebb körben feltárni, kiegészítve a legfontosabb nemzetközi szakirodalommal. A kutatások fő témája a gyűlölet-cselekmények mind szélesebb körű monitorozása, megismerése és feldolgozása. A gyűlölet-cselekmények megértéséhez tisztázni kell a fogalmakat, az azokat meghatározó társadalmi tényezőket, az elkövetők motivációit, az áldozatokra gyakorolt hatását és nem utolsó sorban a gyűlöletcselekmények szimbolikáját.


Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

Fel kell tárni a következő területeket:
-a gyűlölet-bűncselekmények monitorozása
-az Európai Unió tagállamai rendőrvédelmi szervezetei - együttműködve a civil szervezetekkel - milyen prevenciós megoldásokat tartanak célravezetőnek
-a jó gyakorlatokat milyen módon lehet beépíteni, illetve elfogadtatni a hazai rendvédelmi szervezetekkel

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )