Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Császár-Nagy Noémi
Prizonizáció, reziliencia, traumatizáció, burn-out, illetve az adaptációs mechanizmusok épsége versus sérültsége büntetés végrehajtási intézetben dolgozóknál

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Császár-Nagy Noémi
helyszín (magyar oldal): Rendészettudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

A doktori téma javaslat „lelkét” egy sajátos kutatási „fehér folt” betöltési szándéka képezi. A védelmi szektorra irányuló, sok szempontú hazai vizsgálatok gazdagsága mellett a büntetés végrehajtó intézményekben dolgozók relatíve hátrányos helyzetben vannak. Kevéssé merül fel az a kérdés, vajon a munkahelyi-, munkaköri-, pl. a börtönhelyzeti prizonizációt tekinthetjük-e a hivatás szolgálat szempontjából fokozott stressz-inger kockázati tényezőnek, ahogyan ezt egyébként az extrém erősnek minősülő ingerbehatásoknak kitetteknél, pl. a katasztrófa védelemben dolgozóknál már bizonyítottnak tekinthetjük.

A prizonizáció fogalmának értelmezésével már önmagában is problémák vannak. A fogvatartottak szempontjait előtérbe helyező viszonyulás olyan erőteljes, hogy a szakirodalomban zömében az elitéltek és fogvatartottak helyzetének optikájából történnek vizsgálatok. A másik oldal, a fegyőrök és intézeti dolgozók feszültségtűrése, indulatkezelése, stressz-terhelésre adott reakciói a prizonizációs klíma hatásban való részvétel szempontjából nem kerül a szervezeti kultúra dinamikájának az élő, működő interperszonális kapcsolati terébe.

A „rabok világának” és „börtöntársadalomnak” a prizonizációja lehasadó jelenség, mintha csak a fogvatartottakat érintené, mintha nem érvényesülnének hatások és kölcsönhatások.
Vannak, akik meg tudnak küzdeni (talán, mert reziliensek, erős személyiségek), mások kiégnek, krónikus betegségek fogjai lesznek. Nem tudjuk, kik a veszélyeztetettek. Nem ismerjük a totális intézmények, a zárt élethelyzetek munkahelyi adaptációjának protektív faktorait, ahogy az estleges ártalmak kivédési lehetőségeit sem.
Annak érdekében, hogy többet megtudjunk a fegyintézetek, zárt munkahelyek hivatásos és civil dolgozóinak bio-pszicho-szociális kockázatairól, a védelmi lelki tényezőkről, a stresz-kitettségről és megelőzéséről, az optimális és fejleszthető megküzdési stratégiákról, kutatásokat kell végezni ezen a vizsgálatoktól elhanyagolt területen is.

A jelen témakiírásra olyan doktorjelöltek jelentkezését várjuk, akik elhivatottságot éreznek a rendvédelemben hivatásosan vagy civilként dolgozók bio-pszicho-szociális helyzetének, állapotának feltárása iránt, megelőzési, védelmi módszerek kidolgozására a hatékony rendvédelmi munka külső-belső feltételeinek elősegítése érdekében. Így a témavezetővel egyeztetett doktori kutatásukban keresik a választ a fenti probléma egyes aspektusaira.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )