Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth Zsófia
A fragmentáció hatása a biodiverzitásra vízi metaközösségekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Horváth Zsófia
helyszín (magyar oldal): Balatoni Limnológiai Intézet, Ökológiai Kutatóközpont, Tihany
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

"Futó projekt:
A kutatási téma egy most induló projekthez kapcsolódik (FK OTKA ""CLOSER"" 2019-2023, https://metacomlab.com/projects/). A PhD hallgató(k) egy olyan csoport tagjaként fog(nak) a projektben dolgozni, amely a kutatócsoport-vezetőn kívül jelenleg egy tudományos munkatársból és egy PhD hallgatóból áll.

Háttér:
Az antropocén korban intenzifikálódott emberi tevékenység tömeges kihalást indított el a bioszférában. Számos jelentős tényező mellett ebben a legerősebb szerepe az élőhelyek csökkenésének és klímaváltozásnak van. Azonban még mindig nem értjük pontosan a háttérben zajló ökológiai folyamatokat, az élőhelyek közti diszperzió általi összeköttetések relatív szerepét a biodiverzitás fenntartásában, és ennek interakcióját a klímaváltozással.

Célok:
A projekt során válaszokat keresünk arra, hogyan befolyásolja a vizes élőhelyek biodiverzitását az élőhelycsökkenéssel párhuzamosan kialakuló konnektivitás-vesztés és az emellett zajló felmelegedés.

Módszerek:
A tihanyi Balatoni Limnológiai Intézetben mezokozmoszok segítségével alakítunk ki kísérletes metaközösségeket. A kapcsolati hálózat megzavarása után elsősorban azt vizsgáljuk, mi történik a fragmentált és érintetlen metaközösségekben, valamint egy hálózaton belül az izolált és érintetlenül hagyott ""tavakban"". Vizsgáljuk a baktériumok, algák és zooplankton biodiverzitását és az ebben bekövetkező változásokat, a fragmentáció és klímaváltozás mellett a kihalási esélyt csökkentő traitek jelentőségét. A közösségeket metabarcoding és mikroszkópos módszerek együttes használatával vizsgáljuk, az ökológiai folyamatok megértéséhez pedig a metaközösség ökológia eszköztárát használjuk.
A projektben több lehetőség is van doktori témát kialakítani, ennek pontosítása a jelentkezővel való egyeztetés alapján történik. (A jelentkező érdeklődésétől függően lehetőség van pl. csak egyetlen csoportra, vagy esetleg csak a konnektivitás és klímaváltozás együttes hatására koncentrálni.)

A kutatócsoport honlapja:
https://metacomlab.com

Ajánlott irodalom:
Horváth et al. 2019 Ecology Letters
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/ele.13260"

Önállóan és csoportban is kiváló munkavégzés
Elhivatottság a biodiverzitás megőrzése iránt
Érdeklődés a modern ökológiai módszerek, statisztikai megközelítések felé
Magas szintű angol nyelvtudás (írott és beszélt)

Előny:
Mikrobiális vagy fitoplankton ökológiai témakörű MSc téma, amit szeretnél kicsit más megközelítésben folytatni
Terresztris növényökológiai MSc téma (az alkalmazott módszerek és megközelítés hasonlósága miatt)

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
"Önállóan és csoportban is kiváló munkavégzés
Elhivatottság a biodiverzitás megőrzése iránt
Érdeklődés a modern ökológiai módszerek, statisztikai megközelítések felé
Magas szintű angol nyelvtudás (írott és beszélt)

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2020-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )