Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs György
Párhuzamos kinematikájú szerszámgépegységek elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Miskolci Egyetem
gépészeti tudományok
Sályi István Gépészeti tudományok Doktori Iskola

témavezető: Hegedűs György
helyszín (magyar oldal): Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet
helyszín rövidítés: SZM


A kutatási téma leírása:

A forgácsoló szerszámgépek között egyre nagyobb számban találhatók párhuzamos kinematikával és hibrid kinematikával megvalósított kinematikai láncok. Az utóbbi időben az öttengelyes marógépeken a tisztán párhuzamos kinematika helyett – annak kedvezőtlen tulajdonságai miatt – a hibrid kinematikai lánc terjedt el, ahol a gép kinematikai lánca egy soros és egy párhuzamos kinematikai láncú egységet alkot.
A kutatási téma célja, olyan munkadarab mozgató szerszámgépegységek vizsgálata, ahol a szerszámgépasz-tal párhuzamos kinematikai lánccal rendelkezik és az a munkadarab orientációs mozgásait valósítja meg, a szerszám lineáris elmozdulásokat végez.
A kutatási projekttel összefüggésben az alábbi fontos tevékenységeket tervezzük:
1. A témával összefüggő irodalom- és szabadalomkutatás, a feltárt ismeretek elemzése, helyzetfelmé-rés.
2. A munkadarab orientációját megvalósító párhuzamos kinematikai láncok elemzése, munkatérhatárok meghatározása.
3. Inverz kinematikai feladat megoldása a párhuzamos kinematikai lánc alapján.
4. Az adott szerszámgépegység kinematikai láncának dinamikai elemzése, tulajdonságainak meghatá-rozása.
5. Az elért eredmények feldolgozása, kiértékelése. Az inverz kinematikai feladathoz tartozó paraméte-rek egyenleteinek meghatározása.
6. A kutatás eredményeinek folyamatos publikálása.
Kutatási feltételek: A Miskolci Egyetem, Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézetének Szerszámgépek Intézeti Tanszékén az elmúlt évtizedek során jelentős kutatások történtek precíziós gépelemek fejlesztésével és vizsgálatával kapcsolatosan. Ezen kutatások eredményeként rendelkezésre állnak azok a tapasztalatok és speciális eszközök, melyek a kutatási feladat elvégzéséhez szükségezek. A kutatómunka elvégzéséhez rendel-kezésre állnak nagyteljesítményű számítógépes munkaállomások és speciális matematikai és mérnöki prog-ramrendszerek.
Ipari háttér: A kutatásokhoz a tanszék széleskörű ipari kapcsolatrendszerrel rendelkezik, és rendszeresen végez kutatásokat szerszámgépészeti részegységeket és precíziós gépelemeket gyártó vállalatok számára.
Külföldi részképzés: A doktori képzés során lehetőséget biztosít a doktorandusz hallgatóknak a tématerület külföldi intézményeiben történő tanulmányozására.
A témát gondozó Intézet: Miskolci Egyetem, Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet
Témavezető: Dr. Hegedűs György, PhD, egyetemi docens
Irodalom:
[1] Xin-Jun Liu,Jinsong Wang: Parallel Kinematics - Type, Kinematics, and Optimal Design, Springer-Verlag 2014, ISBN 978-3-642-36928-5
[2] Patrick GroschFederico Thomas: Parallel Robots With Unconventional Joints - Kinematics and Motion Planning, Springer 2019, ISBN 978-3-030-11303-2
[3] J.-P. MERLET: Parallel Robots, Springer 2006, ISBN 978-1-4020-4132-7
[4] Stefan Staicu: Dynamics of Parallel Robots: Theory and Applications, Springer 2019, ISBN 978-3-319-99521-2
[5] Dan Zhang, Bin Wei: Dynamic Balancing of Mechanisms and Synthesizing of Parallel Robots, Springer 2016, ISBN 978-3-319-17682-6

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-06-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )