Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Anda Angéla
A hőmérsékleti szélsőségek hatása az avarlebontás folyamatára és a lebomlás környezeti feltételeire

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Anda Angéla
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A globális felmelegedés regionális hatása a szélsőséges időjárási eseményekben már napjainkban is megnyilvánult leginkább. Ennek keretében megfigyelhető a hőmérséklet emelkedésének vagy a csapadék időbeli eloszlásának jelentős változása is. A szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válhatnak, és az IPCC (2011) szerint nagyon valószínű, hogy a forróság és a hőhullámok száma nőni fog. A hőhullámok gyakorisága, intenzitása és időtartama várhatóan Európa-szerte és köztük hazánkban is nőni, míg a hideg és fagyos napok szélsőséges alakulása várhatóan csökkenni fog.
A XXI. század végére az éghajlatváltozás következtében a globális felszíni hőmérséklet várhatóan 1,1-6,4 °C-kal emelkedik, és más éghajlati paraméterekkel párosulva előreláthatólag befolyásolja az avar bomlási ütemét. Ennek következtében melegebb időben az ökoszisztéma C megkötése és a lebontása közötti egyensúly megváltozhat, ami a talajból a légkörbe történő szén-dioxid áramlás drámai növekedését okozhatja, még akkor is, ha a mennyiségi előrejelzések pontossága nagymértékben függ a lebontás feltételezett hőmérséklet-érzékenységétől. Az avarlebontás globális szénciklusban betöltött szerepe egyre inkább a figyelem középpontjába került, mivel (1) a megnövekedett légköri szén-dioxid valószínűleg befolyásolja az avar kémiai összetételét (különösen a nitrogén-tartalmat), és (2) a globális felmelegedés fokozhatja a lebontás ütemét. Az avar lebontását három fő tényező befolyásolja: az időjárás, az avar minősége, valamint a lebontó szervezetek jelenléte. Az éghajlat a meghatározó tényező a kedvezőtlen időjárási körülményeknek kitett területeken, míg kedvező körülmények között az avar minősége a szabályozó.
Az avar lebontás hőmérsékletfüggésének vizsgálatára – természetes körülmények közötti kutatással párhuzamosan - egy mikrokozmosz kísérletet tervezünk beállítani, mely során fűz és nyár avart, valamint a közönséges nád különböző részeit helyezzük egy klímakamrába. Az avar mintákat – a szakirodalomban alkalmazott avarzsákokba töltve – desztillált vízbe helyezzük, majd a kamra hőmérsékletét úgy állítjuk be, hogy az a Keszthelyen mért sokéves adatsor kiugró értékei alapján meghatározzuk a hőmérsékleti szélsőségeket havi bontású adatsor alapján. Ennek mértéke időszaktól függően változik. A hőmérsékleti szélsőséget két időszak (éjjel és nappal) alapján szimuláljuk, mely az ingadozás pontos megfelelője, az extrém időjárási események (pl. nagyobb napi hőingás) mérhető hatása ezzel vehető figyelembe. A munka egyik újdonsága a klímakamrában történő CO2 koncentráció mérése, mely a bomlási folyamat egyik terméke. Ezt a klímakamrába bevezetett CO2-mérővel végezzük. Ezt tudomásunk szerint eddig más nem határozta meg. A laboratóriumi kísérlet mellett terepi vizsgálatot is végezni szeretnénk a Balaton és a Kis-Balaton területén, ahol az avarzsákokat a természetes víztestbe, valamint a partmenti szárazföldbe is helyezzük. A lebontási ütemet az Mt=M0∙e-kt képlettel határozzuk meg tipikus és extrém választott napokon, ahol Mt a visszamaradt száraz anyag tömege (g), M0 a száraz anyag tömege a 0 időpontban, k az exponenciális bomlási együttható, t a kihelyezés óta eltelt idő (nap). A vizsgálat a tipikus és extrém napok számának meghatározásával indul 1980-2018 között. A meglévő adatok elemzéséből készítünk interpolációt 2035-re. Meghatározzuk a felezési időket is a TH= ln2∙k-1 összefüggés segítségével. Mérjük a víztestek pH-ját, vezetőképességét, továbbá NO3 -, NH4 +, SO4 2-, PO4 3- és Cl- tartalmát. A vízhőmérsékletet HD226-1 típusú adatgyűjtővel in situ folyamatosan rögzítjük. A laboratóriumi és terepi mérésekhez Lovibond MultiDirect hordozható fotométert, illetve Neotek-Ponsel Odeon hordozható terepi műszereket használunk.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )