Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hagyományos tájhasználat agrár-környezetgazdálkodási és természetvédelmi vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Bódis Judit
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A hagyományos tájhasználat Magyarországon az utóbbi évtizedekben jelentősen visszaszorult. Ennek fő oka a mezőgazdálkodás intenzifikálódása, az életmódváltás, valamint a társadalmi értékrend átalakulása. Az átalakulás a Kárpát-medence síkvidéki területein jóval korábban bekövetkezett, így az egykori, valóban külterjes gazdálkodási formákról és az ehhez kapcsolódó hagyományos ökológiai tudásról keveset tudunk. Szintén keveset tudunk az extenzívebb tájhasználat ökológiai előnyeiről, esetleges hátrányairól, különös tekintettel a már a 18. században intenzíven átalakított, jó termőképességű talajokkal rendelkező tájakra. A tudáshiány elsősorban az agrár-környezetgazdálkodásban és a természetvédelemben jelentkezik.
A korábbi tájhasználattal kapcsolatos adatok, a hagyományos ökológiai tudás ismeretének hiánya a napjainkban jellemző gazdálkodást is meghatározza. A mai gazdálkodók ökológiai tudása vagy annak hiánya, a tájjal kapcsolatos percepciók és viszonyulások, a múlttal való kapcsolat megszakadása olyan „generációs amnéziát” okoz, amelynek messze ható következményei vannak a gazdálkodás módjára, fenntarthatóságára, a tájszerkezetre. Így gazdasági és ökológiai-természetvédelmi szempontból is fontos ezek megismerése. A kutatások részleteiben dokumentálják, majd a tudományos tudással összevetve értékelik a gazdálkodók növényfajismeretét, élőhelyi tudását, valamint azt, hogy a gazdálkodók szerint a tájhasználat milyen ökológiai következményekkel jár.
A tervezett kutatást, mely a tudásvesztést magyarázó egyik elmélet, a „shifting baseline” szindróma tesztelése, a Felvidéken valósítanánk meg.
A kutatás elméleti eredményei alapján konkrét javaslatok is megfogalmazhatók lesznek a tájhasználat ökológiai szempontból is fenntartható módjaira.
Babai Dániel 2006-ban megkezdett, Molnár Zsolttal közösen folytatott kutatásainak középpontjában a népi természetismeret, a nemzetközi tudományos közélet szóhasználata alapján a hagyományos és helyi ökológiai tudás áll. A szerteágazó tudományterületen belül a kutatások a népi növény- és állatismeretre, valamint az ökológiai ismeretekre (pl. vegetációdinamika) koncentrálnak, elsősorban a Keleti-Kárpátokban, Gyimesben. A cél a természeti erőforrásoktól közvetlenül függő közösségek ökológiai tudásának, valamint az erre épülő külterjes tájhasználat és a hosszú távon fenntartható közösségi erőforrás-gazdálkodás részletes feltárása. További cél a természeti környezet változásával kapcsolatos lokális percepciók vizsgálata, valamint a változás érzékelésében, a természeti erőforrások állapotának monitorozásában szerepet játszó lokális indikátorok megismerése (pl. populációdinamika, vegetációszerkezet).
Bódis Judit 2012 óta foglalkozik a hagyományos ökológiai tudás tárgykörébe tartozó kutatásokkal, elsősorban természeti értékekben gazdag területek tájhasználat történetével. Ez irányú munkásságát alapvetően meghatározza Molnár Zsolttal és Babai Dániellel való együttműködése, melynek nyomán a természetvédelmi gyakorlat inspirálta kutatások elméleti megalapozottsága és módszertana kiteljesedhetett.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )