Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tóth Gergely
Távérzékelt és direkt mérésekkel gyűjtött felszínborítási és talajtani adatbázisok léptékfüggő, földminősítési szempontú értékelése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Tóth Gergely
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A mezőgazdasági versenyképesség egyik legfontosabb tényezője az egységnyi területen learatható terméshozam nagysága. A megtermelt biomassza és vele a termés mennyisége részben a termőhelyi adottságok részben a művelés függvénye. A termőhelyi adottságok értékelése a földminősítés keretében folyik és alapját a talajtulajdonságokról meglévő információk nyújtják.
A kutatás célja a hazai földminősítési rendszer paramétereinek pontosítása különböző térbeli léptékeken és az időszakosan frissülő távérzékelt adatok integrálása az értékelés folyamatába.
A térbeli léptékek a talajfoltra érvényes méteres felbontástól (precíziós) a 250 m-es felbontásig és országos fedettségig vizsgálandók.
A vizsgálat egyrészt a MODIS, részben a SENTINEL műholdak idősoros adatai, másrészt talajtérképi adatok (pl. SoilGrids térkép; mintaterületi adatok) feldolgozásával történik környezeti segédváltozók figyelembe vételével. A kutatás módszerei között a kategória és numerikus típusú változók értékelésére többváltozós statisztikai eljárások (klaszteranalízis, többdimenziós skálázás) szerepelnek.
Az 1990-es években újraindult, több egyetem és kutatóintézet részvételével folyó hazai földminősítési kutatások két évtizeden átívelő munkálatai révén kidolgozásra került az ún. D-e-Meter földminősítési rendszer, amely megközelítése jó alapot ad a léptékfüggő talajminősítésre is. Időközben az Európai Unió talajminőségének térképe is elkészült valamint a produktivitás és egyéb talajfunkciók ökoszisztéma szolgáltatásokban játszott szerepe értékelésének módszertana is kidolgozásra került. 2016-ban olyan, D-e-Meter alapú földminőség térkép készült az ország teljes területére (Tóth et al 2016.), ami térbeli felbontását tekintve is megfelel a részletes elemzések iránti igényeknek.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )