Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bene Szabolcs
Hazánkban tenyésztett húsmarha állományok anyai értékmérő tulajdonságainak értékelése különböző környezetben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
állattenyésztési tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Bene Szabolcs
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

Hazánk adottságai kiválóan alkalmasak a húsmarhatenyésztésre. Rendelkezünk megfelelő legelőterületekkel, kiváló fajtáink vannak, az értékesítés és a támogatási rendszerek révén pedig az ágazat gazdaságossága, jövedelemtermelő-képessége is kielégítő.
A húshasznú tehén egyetlen hozama a választott borjú. Így koránt sem mindegy, hogy egy állományban hány tehén vemhesül, hány borjú születik, ill. ezek közül hányat lehet a választást követően értékesíteni. Számos korábbi információval rendelkezünk arról, hogy a szaporaság örökölhetősége nagyon kicsi, így azt döntően a környezet határozza meg. Mindemellett arról is állnak rendelkezésre adatok, hogy az egyes fajták - feltehetően az igényességükben lévő különbségek miatt - másként reagálnak az adott környezeti feltételekre.
Jelen kutatási téma keretében különböző húsmarha fajták eltérő környezetben (lápi vagy szikes körülmények között, ill. más, jobb adottságú területeken) mutatott szaporulati (vemhesülési %, ellési %, ikerellési %, elhullási %-ok stb.) és felnevelési tulajdonságai (születési súly, borjúnevelő-képesség, növekedési erély, testméretek, választási súly stb.) kerülnének összehasonlításra. A kutatás a különböző környezetben mért anyai értékmérő tulajdonságok populációgenetikai paramétereinek korszerű, szoftveres becslésére (DFREML, MTDFREML), statisztikai kiértékelésére (SPSS) is kiterjed.
Hazánkban az állattenyésztési populációgenetikai kutatásokban a Pannon Egyetem Georgikon Kara mindig meghatározó szerepet játszott. Saját és országos adatbázisokon számos húsmraha-tenyésztésben fontos értékmérő tulajdonságot (szaporaság, borjúnevelő-képesség, növekedési erély, vágóérték stb.) vizsgáltunk. E munka során apamodell és egyedmodell segítségével örökölhetőségi- és tenyészértékeket is meghatároztunk. Hazánkban elsőként használtuk a "többfajtás" tenyészértékbecslést (Multibreed breeding value estimation) az anyai tulajdonságok vizsgálatára olyan populációkban, ahol egyidejűleg több fajta van jelen. Értékeltük a különböző húsmarhafajták vemhesülését befolyásoló tényezőket, a reprodukciós mutatókat, valamint a borjak születési súlya és az ellés lefolyása közti kapcsolatot is.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )