Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Magyari Enikő
Korponai János
Kalibrációs adatbázis készítése a Kárpáti régióra és alkalmazása egy magashegyi tó környezeti rekonstrukciójában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Korponai János
társ-témavezető: Magyari Enikő
helyszín (magyar oldal): MTA-PE Limnoökológiai Kutatócsoport
helyszín rövidítés: LKCs


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma ismertetése:
A Kárpát-medence a biológiai sokféleség szempontjából különleges jelentőségű terület, ezért a biogeográfiai területi beosztások a Kárpát-medencét általában önálló egységként kezelik. Az Európai Unió természetvédelmi programjai (Élőhely Irányelv, Natura 2000 hálózat, Európa Tanács, 1997) a Kárpátokat és a medence belső területeit, a Pannon térséget tekintik egy-egy önálló, egymással szoros kapcsolatban álló biogeográfiai egységnek. A kárpáti magashegyi tavak is változatos élőhelyet jelentenek a bennük élő különféle élőlénycsoportnak. A tavak üledékében megőrződött maradványok tükrözik a víztestet ért külső hatásokat, legyen az természetes - klíma-indukált - vagy antropogén zavarás.
A paleolimnológiai vizsgálatok a víztestben végbemenő hosszú távú változásokról - akár klímaváltozásról - objektív képet képesek adni. Az üledékből vett minta egyszerre többféle módszerrel (multi-proxy megközelítés) vizsgálható. Ahhoz pedig, hogy a legpontosabb képet kapjuk a klímatikus változásokról, minél szélesebb és minél több indikátor adatsorral (geokémiai adatok, makrofosszília, pollen, Chironomidae, Cladocera stb.) kell rendelkeznünk.
A Cladocera fajok a vízszintváltozás, a trofitási viszonyok (hal általi predáció, top-down hatás), míg a Chironomidae közösség a trofitás mellett a klimatikus viszonyokban (hőmérséklet) bekövetkezett változások jó indikátorai.
A jelen munkatervben javasolt kutatás elsőrendű célja, hogy a pályázó az általa választott élőlényközösségek (preferált csoportok: diatóma, Cladocera, Chironomidae) elemzésével környezeti rekonstrukciókra alkalmas adatsorokat állítson elő és ezt alkalmazza egy magashegyi tó üledékszelvényére.
A hegyi tavak ideális vizsgálati objektumok, mert üledékképződésük általában zavartalan, jól korolhatóak. Ugyanakkor a paleolimnológiai vizsgálatok költségesek, elsősorban az üledék korának meghatározása miatt. A pályázó bekapcsolódik a Magyar Természettudományi Múzeumban folyó munkába, ahol korolt fúrásmagokat bocsátanak rendelkezésére.
A feladat elvégzéséhez a pályázó(k)nak a választott proxy szervezetnek megfelelően, fel kell térképeznie a Kárpáti régió széles élőhelyspektrumát. A vizsgálatok során víz- és üledékkémiai vizsgálatokat kell végeznie, valamint el kell sajátítani a proxy szervezet magas szintű taxonómiai ismeretét. A pályázó a rendelkezésére álló adatsorokon (saját határozások, ill. publikált de nem kiértékelt taxonlisták felhasználásával) transzfer függvény segítségével paleokörnyezeti rekonstrukciókat készít.
A kutatási téma előzményei:
A témavezetők hosszú ideje foglalkoznak a különféle élőlénycsoportokon alapuló állapotrekonstrukcióval, 2009-ben szerkesztésükben (dr. Korponai János) jelent meg a Springer kiadó gondozásában a „Paleolimnological Proxies s Tools of Environmental Reconstruction in Fresh Water” c. könyv, valamint irányításukkal zajlik (dr. Magyari Enikő és dr. Korponai János) a PROLONGE projekt (Providing long environmental records of Late Quaternary climatic oscillations in the Retezat Mountains), mely jelen PhD tématervhez üledékszelvények multi-proxi feldolgozására biztosítja a magashegyi tavi üledékszelvényeket. A PE Limnológia Intézeti Tanszéke recens kovaalga együttesek vizsgálatával, ill. azokon alapuló ökológiai állapotindexekkel foglalkozott. E PhD témában a kétféle közelítés szerencsésen ötvöződik.
A Pannon Egyetem Analitikai, Környezettudományi és Limnológiai Intézetének Limnológia Intézeti Tanszéke 2004 óta foglalkozik a Víz Keretirányelv hazai implementálásával. A jelen kutatásban elvégzendő állapotbecslés azért egyedülálló, mert a tavi üledékből származó negyedidőszaki üledékminták feldolgozása és ökológiai állapotbecslés során egyben átfogó képet kaphatunk a klimatikus változásokról is. A munkaterv jól illeszkedik, ill. kiegészíti a Tanszéken folyó kutatásokat. A téma jellege miatt a Limnológia Intézeti Tanszék külső témavezetők (dr. Magyari Enikő és dr. Korponai János) és kutatóhelyek (MTM Növénytár, NYUDUKÖVIZIG) kijelölését tartja indokoltnak. A témának mind nemzetközi mind hazai vonatkozásban alapkutatási relevanciája van.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )