Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Acélötvözetek korróziósebességének vizsgálata biomassza-gázolaj keverékekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
kémiai tudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kristóf Tamás
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem, Kémia Intézet, Fizikai Kémia Intézeti Tanszék
helyszín rövidítés: FKT


A kutatási téma leírása:

Az energiafogyasztás és a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának minimalizálása elsődleges eszköz a globális éghajlatváltozás és felmelegedés ellen vívott küzdelemben, a szénhidrogén- és CO2-kibocsátás csökkentése, a minimális tiszta kibocsátási arány elérése és fenntartása érdekében. Ez ipari méretekben a megújuló típusú biomassza-alapanyagok növekvő mértékű újrafelhasználását jelenti. A nedvszívóbb és savasabb biomassza- alapanyagok néhány százalék víztartalommal hagyományos finomítókban kerülnek feldolgozásra (főleg heteroatom-mentesítés és telítés céljából), a hagyományos eljárások paramétereihez képest csak csekély mértékű változtatásokkal (gyakorlatilag a fosszilis alapanyagok finomítására alkalmazott körülmények mellett). A munka során vizsgálandó a finomítói berendezések anyagainak korrózióból eredő egyenletes fogyásának sebessége, továbbá a biztonságos és gazdaságos működés érdekében feltárandók a határ- vagy tömbfázis kémiai reakcióiból származó esetleges egyéb jellegű károsodásai (helyi károsodások, ridegedés, szénveszteség, stb.). A kutatás célja a finomítókban felhasznált acélok korróziótípusainak, -sebességének és -mechanizmusainak megállapítása: a hidrogén-szulfid és a biomassza savas komponenseinek hatására bekövetkező dezintegrálódási folyamatok tanulmányozása, ezen reakciók hőmérséklet- és nyomásfüggésének vizsgálata, a reakciómechanizmusok egyes lépéseinek, a sebességet befolyásoló, határoló vagy gyorsító legfőbb paraméterek azonosítása. A fém korróziósebességének, illetőleg az olajos fluidumfázis és a fém tömbfázis összetételének függvényében kiemelten vizsgálandó a keletkező szulfidrétegek leválásra való hajlama. A laboratóriumi munka a standard korróziós és elektrokémiai technikák alkalmazása mellett szükségessé teszi egyéb kísérleti anyagvizsgálati módszerek felhasználását (pl. termikus analízis, Raman-spektroszkópia, reflektív FTIR spektroszkópia, XPS, optikai mikroszkópia és SEM/EDX). A gyakorlati munkát elméleti, félempírikus vagy mechanisztikus modellezésnek kell kiegészítenie.
A kutatási téma előzményei:
A korróziós/vízkémiai kutatásoknak a Pannon Egyetem Kémia Intézet Fizikai Kémia Intézeti Tanszékén több évtizedes hagyománya van. Az elméleti elektrokémiai és vízkémiai eredmények mellett sikeres méréstechnikai fejlesztések szolgáltatnak megfelelő hátteret a tervezett kutatásokhoz. Az Intézeti Tanszék munkatársai számos olaj-, autó- és nukleáris ipari korróziós probléma megoldásában működtek közre eredményesen, és a fent célul kitűzött eredmények felhasználására ezeken a területeken számítani lehet.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )