Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Topál József
A családi kutyák lehetséges tünethordozó szerepének vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
pszichológiai tudományok
Pszichológia Doktori Iskola (Kognitív Tudomány)

témavezető: Topál József
helyszín (magyar oldal): MTA TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Kutatóintézet
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

Vizsgálatok sora igazolja, hogy egy diszfunkcionális családban a gyermek hajlamos a családi rendszer “tünethordozójává” válni, s ez legtöbbször komoly viselkedéses zavarokban (agresszió, félelem, egyfajta depresszív állapot) vagy krónikus egészségügyi problémaként (visszatérő fülgyulladás, bőrproblémák, allergia, stb.) jelentkezhet.
Bár mindeddig még nem vizsgálták, de sokan feltételezik azt is, hogy a gyerekekhez hasonlóan, a társállatként tartott kutyák is betölthetik a „tünethordozó” szerepét: azaz viselkedéses zavaraik (pl. agresszió, félelem, depresszív állapot) vagy krónikus egészségügyi problémáik (pl. visszatérő fülgyulladás, bőrproblémák, epilepsziás rohamok) egy részének oka a tünethordozás jelensége.
A kutya ugyanis egy speciális viselkedésevolúciós folyamat eredménye (Miklósi és Topál, 2013), az emberhez illeszkedő „gyerekszerű” szociális képességei (gondozóhoz való kötődés, szociális vonzódás, kommunikációs és szinkronizációs képességek) miatt egyedülállóan kompetens módon képes az emberi társas rendszerek tagjaként funkcionálni (Topál és Hernádi, 2011).
Jelen kutatás célja annak feltérképezése, hogy a kutyával szoros „gondozói” kapcsolatban lévő személy pszichés folyamatai (életvezetési nehézségek, traumák, szorongások, hangulatzavarok, személyiségzavarok) milyen szomatizációs és viselkedéses zavarokat okozhatnak a társállatban.
A kutatás egyaránt alkalmaz kérdőíves módszereket (a kutyák és gazdáik személyiségprofiljának felmérése), mélyinterjús adatgyűjtést, valamint a kutya és gazdája viselkedésének megfigyelésén alapuló vizsgálatokat. A felismert összefüggések nyomán a kutatás célja olyan viselkedésterápiás módszerek kidolgozása is mely alkalmas lehet a kutyában megjelenő „hordozott” tünetek enyhítésére.

Referenciák:
Topál J., Hernádi A. 2011. Gyógyító állatok: Tudomány vagy kuruzslás? Magyar Tudomány, 6, 678-686.
Miklósi Á, Topál J. 2013. What does it take to become ‘best friends’? Evolutionary changes in canine social competence. Trends in Cognitive Sciences, 17(6), 287-294.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )