Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vingender István
Az egészség, az egészségkultúra és az egészsgügyi ellátó rendszer szociokulturális kontextusa

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Vingender István
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem ETK
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A témakör és annak részkérdései arra fókuszálnka, hogy az egészséggel összefüggő mikro- mezzo és makro jelenségek hogyan változnak az aktuális társadalmi és kulturális folyamatok tükrében. A téma vizsgálatával lehetőség nyílik ezen összefüggések megértésére, az egészségprevenció és promóció megalapozott stratégia tervezésére és akár egészségpolitikai döntések szociális természetű előkészítésére.
Az egészség társadalmi térben szerveződik. A megbetegedések, illetve az egészség fennmaradása, nemkülönben az egészségügyi rendszer működése is társadalmi környezetben zajlik. Ez azt jelenti, hogy a társadalom egészségszcénája és más dimenziói szoros kölcsönös függőségben állnak egymással. A társadalom aktuális állapota, funkcionális rendje, kulturális sajátosságai hatással vannak az egészségügyi szféra működésére és sajátosságaira, s viszont, az egészségügyi mező teremti meg a társadalmi élet legalapvetőbb feltételrendszerét. Az egészség-betegség dimenzióban, a betegségek jellegzetességeiben, az egészségi állapotok konkrét mutatóiban, valamint a gyógyulás minőségében és esélyeiben megmutatkoznak az emberek szociális helyzet-mutatói, a társadalom egyenlőtlenségi rendszere, a makro- és mikroközösség kulturális tradíciói. A betegségre hajlamosító tényezők társadalmi "elosztottsága" szociálisan differenciált; egyrészt objektív körülmények által meghatározott, másrészt szubjektív értékek alapján választott. A betegségek konkrét megjelenése, a hozzájuk vezető egyéni életmód problémái, a betegség felismerésének képessége, a betegségtudat konstrukciója, a betegség viselésének és tűrésének sajátosságai, a gyógyulás esélyei az individuum szintjén természetesen a pszichoszomatika, az orvostudomány illetékességei körébe tartozik. Abban a pillanatban azonban, amikor ezek a tényezők csoportos megjelenésűvé válnak, akkor, amikor csoportspecifikumok kezdik el tagolni eme tudat- és viselkedés elemeket, határozottan felmerül a szociológiai gondolkodás és látásmód igénye, szükséglete. A doktori téma olyan kérdések és problémák felvetését teszi lehetővé, melyek az egészség, mint társadalmi tőke, mint szociális egyenlőtlenség jelenség köré szerveződnek.

Másfelől az egészségügyi intézmények és szervezetek olyan bonyolult belső szerkezettel rendelkező társadalmi képződmények, amelyek általános és partikuláris szociológiai kérdéseket is generálnak. A kórházak (és hozzájuk hasonlóan más egészségügy intézmények) szervezetszociológiai jellegzetességei két problémakör mentén jelentkeznek: az egyik a kórházak belső társadalmi rétegződése, a másik pedig a szervezeti státuszokból fakadó szerepek és társadalmi pozíciók szociális vetületei. A két szervezeti jellegzetesség egymással szoros kapcsolatban áll, a struktúra nagymértékben megszabja a szerepek differenciáltságát, s az utóbbi alapvetően determinálja a strukturális sajátosságokat. A doktori téma számos dimenzióban nyitja meg az egészségügyi szervezetek vizsgálatának lehetőségét: rendszerelméleti (nyitott és zárt rendszerek), rend és káosz-elméleti, szervezettipológiai, szervezeti magatartástani, kommunikáció-elméleti, axiológiai, szerepelméleti, strukturalista – funkcionalista szemléleti, és sok más szempontból értelmezhető az egészségügy szervezetvilága. Mindezen kérdésköröket áthatja a legfontosabb és legaktuálisabb elemzési szempont: a változások, a tendenciák analitikus vizsgálata, ezek várható következményeinek prognózisa, illetve az egészségügy társadalmi integrációjának szintetikus elemzése.
Újszerű (a magyar társadalmi valóságban) megjelenő szegmense az egészségproblematika társadalmi szempontú vizsgálatának a globalizációs tendenciáknak, a multikulturális társadalmak kialakulásának, a migrációs folyamatok egészség-specifikus következményének, elemzése. A szociológia által preferált egyenlőtlenségi kérdéseket ebben a dimenzióban felváltják a kulturális diverzitás problémái. A szociológiai kompetencia helyébe, vagy mellé a kulturális antropológiai szemlélet lép. A kulturális másságok, azok egészségügyi metszeteinek vizsgálata a tapasztalható és a várhatóan a közeljövőben felerősödő integrációs folyamatok révén primer fontosságú kérdés és akkut, konkrét és rapid döntéseket igénylő probléma lesz Magyarországon. E kérdések megismerése is szerves részét képezi a doktori témának.
A téma tehát mindenképpen többdimenziós megközelítést és interdiszciplináris feldolgozást tesz lehetővé, illetve igényel. A kutatási módszerek gazdag tárházát, a háttérben rendelkezésre álló elmleti koncepciók sokszínűségét és a lehetséges témaválasztások széles merítési bázisát kínálja a vállalkozó doktoranduszoknak.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )