Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A microRNS-ek szerepe a non-Hodgkin lymphomák pathogenezisében, illetve magas malignitású lympomába történő transzformációjában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Szepesi Ágota
helyszín (magyar oldal): SE I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az utóbbi néhány évben bizonyossá vált, hogy a mikroRNS-ek fontos szabályozó szerepet töltenek be különféle biológiai folyamatokban, mint például sejtnövekedés, differenciáció és apoptózis – egy részük onkogén, más részük tumorszupresszor potenciállal. A mikroRNS-ek kis, 18-23 nukleotidból álló, egyszálú RNS molekulák, amelyek target mRNS-hez kötődve azok lebomlását serkentik, vagy átíródásukat gátolják. Számos munkacsoport tanulmányozta eddig a mikroRNS-ek malignus daganatok kialakulásában betöltött szerepét, és ezek során kiderült, hogy a tumoros és normál szövetek eltérő mikroRNS expressziót mutatnak, továbbá, hogy a különféle szövettani típusú daganatok sajátos mikroRNS profillal rendelkeznek („miRNA fingerprint”). Az eddig ismert microRNS-ek 50%-a a genom olyan régiójában helyezkedik el, amely szerepe malignus tumor kialakulásában már bizonyított. A közelmúltban több olyan, a non-Hodgkin lymphomák pathogenezisében fontos szerepet betöltő tumorszupresszor illetve oncogén szabályozásában résztvevő microRNS-t is azonosítottak, amelyek mutációja szerepet játszhat az adott oncogén eltérő expressziójáért és ezen keresztül a malignus folyamat kialakulásáért. A krónikus lymphocytás leukémia esetében összefüggést találtak a micro-RNS expressziós profil és a betegség prognózisa, az alapvető prognosztikai faktorok expressziója között.
Kutatásaink során a follikuláris lymphomák (FL), illetve a krónikus lymphocytás leukémia (CLL) esetében azonosított microRNS-ek szerepének vizsgálatát, expressziójuk betegség stádiumával, prognózisával való összefüggésének vizsgálatát tűztük ki célul. Eredményeink szerint a BCL2 pozitív és BCL2 negatív FL esetek mikroRNS expressziós profilja mindössze 4 mikroRNS esetében tér el szignifikánsan. Ezen mikroRNS-eknek a BCL2 negatív FL-ek alternatív pathogenezisében betöltött szerepének tanulmányozását tervezzük. A CLL esetében a nyirokcsomókban kialakuló úgynevezett pseudofolliculusok transzformációban betöltött szerepét a CLL progressziójában feltehetően résztvevő microRNS-ek eltérő expressziójának alapján szeretnénk bizonyítani.
Az alacsony malignitású B sejtes non-Hodgkin lymphomák 5-10%-ban prolymphocytás, vagy diffúz-nagy B sejtes lymphomává (DLBL) transzformálódnak. A transzformáció folyamatának hátterében általában nem specifikus genetikai eltérések azonosíthatóak, hanem olyan génhibák, amelyek a fokozott genetikai instabilitás miatt halmozódnak fel. A genetikai instabilitás hátterében különböző mechanizmusok állhatnak, mint pl. az aberráns szomatikus hypermutáció, amelyet a DLBL kialakulásánál is leírtak. A micro-RNS-ek általános tumorgenesisben betöltött szerepe alapján feltételezhető, hogy expressziójukban bekövetkező változások a genetikai instabilitás kialakulásához is nagymértékben hozzájárulhatnak. Kutatásaink során azonos betegből származó alacsony malignitású, illetve DLBL-á transzformálódott tumor minták segítségével vizsgáljuk a microRNS-ek transzformációban betöltött szerepét.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )