Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mikrobiológiai kutatások a szájüreg területén

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Herczegh Anna
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az orális betegségek kezelése és prevenciója a mindennapi fogorvosi gyakorlat feladata. Két népbetegségnek számító elváltozás, a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulásában is döntő szerepe van a dentális plakknak, biofilmnek, és a benne szaporodó mikroorganizmusoknak. Fontos tehát új ismereteket gyűjteni azokról a szájüregben előforduló mikroorganizmusokról, melyeknek kiemelkedő a szerepe az oralis betegségek kialakulásában.
Az egészséges szájhigiéné fenntartása szükségessé teszi a biofilm kialakulásának megelőzését, illetve a már kialakult biofilm eliminálását. A fogmosás kiegészítésére szájöblítő oldatok használata is ajánlott, ezek folyamatos fejlesztésének célja, hogy a kórokozókkal szembeni hatékonyság növelése mellett, tartós használatuk ne legyen káros a szervezet számára.
Az endodonciai kezelés sikerét fokozza, ha a hatékony kézi vagy gépi preparáló eszközök használata mellett antibakteriális gyökércsatorna átöblítőszereket, a kezelések között pedig gyógyszeres kötést alkalmazunk. A pathogén mikroorganizmusok eliminálása a gyökércsatornából és a dentintubulusokból az endodonciai beavatkozás során önmagában nem biztosítja a sikeres gyökérkezelést. A gyökércsatornában elérhető legalacsonyabb csíraszám megőrzése, azaz a gyökércsatorna kívülről történő felülfertőződésének megakadályozása és a csatornában maradt alacsony csíraszámból történő visszafertőződés problémája kritikus pontjai az endodonciai kezeléseknek.
A magyar szabadalmú nagytisztaságú klór-dioxid fogászati alkalmazásának lehetősége kiváló antimikrobiális és egyéb jó tulajdonságai miatt nagy jelentőséggel bírhat.

A szájüreg egészségének elvesztését számos tényező befolyásolja. A helytelen táplálkozás, nem megfelelő szájhigiené mellett, egyes szisztémás betegségek szájüregi manifesztációval is járnak. Ilyen szisztémás betegség például a diabetes mellitus, ahol a normál egészséges szájflóra mikroorganizmus összetételéhez képest a diabéteszes szájflóra különbségeket mutat. Ennek oka többek között lehet a cukorbetegeknél fennálló fokozott szájszárazság, másrészről pedig a nyálban megemelkedett S. mutans és csökkent probiotikum szám.
A korszerű, bizonyítékokon alapuló orvostudomány egyre inkább törekszik arra, hogy ne az antibiotikumok, gyulladáscsökkentők és egyéb,- a szervezet számára idegen és/vagy nehezen lebontható gyógyszerkészítmények kerüljenek elsőként alkalmazásra. Fontos törekedni a minél természetesebb készítmények használatára, amelyek megelőzik az immunrendszer gyengülését és javítják az emberi szervezetvédekező képességét. Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a probiotikumok oralis egészségre gyakorolt szerepe. Klinikai vizsgálatok szerint probiotikumok per os szupplementációjával egyes betegségek megelőzhetőek, más kórképek lefolyása enyhül, és ugyanakkor hozzájárulnak az egészséges életműködések fenntartásához.
Célkitűzés:
1. Olyan mikroorganizmusok kutatása, melyek jelentős befolyást gyakorolnak a szájüreg egészségi állapotára.
2. A nagytisztaságú klór-dioxid endodonciai alkalmazhatóságának bővítése egy géles formula kifejlesztésével, amellyel a hátrányos tulajdonság: a rendkívül gyors illékonyság, és az ebből következő viszonylag rövid hatásidő kiküszöbölhető.
3. A szájüregben a probiotikumnak minősülő mikroorganizmusok mennyiségi és minőségi összetételének felmérése különböző helyi és szisztémás megbetegedések esetén.
4. Ikerpárok szájüregi mikroflórájának összehasonlítása, különös tekintettel a probiotikus mikroorganizmusokra.

Anyag és módszer:
Kutatásaink során mikrobiológiai vizsgálatokat végzünk, mely során egyes mikroorganizmusok kvalitatív és kvantitatív meghatározása történik.
Egyes antibakteriális szereknek a szájüregi pathogén mikroorganizmusokra kifejtett hatását vizsgáljuk.
A probiotikumnak minősülő mikroorganizmusokat MALDI-Tof, DNS szekvenálással azonosítjuk.

Várható eredmény:
1. Az oralis pathogén mikroorganizmusok hatékony eliminálásával az egészségesebb szájflóra fenntartásának biztosítása.
2. Új és hatékony ideiglenes gyökértömő anyag bevezetése a gyökérkezelések sikerességének növelésért.
3. A probiotikomok kúraszerű használatának szükségességét igazolhatjuk az oralis betegségek okozta eltérések feltárásával.
4. A vizsgálatok eredményének haszna közvetlenül a klinikumban is érvényesül, hiszen új javaslatokat lehet megfogalmazni a megelőző módszerek alkalmazására, illetve a kezelések kivitelezésére vonatkozóan.


Jelentkezési határidő: 2019-09-25


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )