Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Remenyik Bulcsú
A „túlzott turizmus” (overtourism) hatása a Budapest-Közép-Dunavidék és a Balaton Idegenforgalmi Régió turizmusára

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
regionális tudományok
Enyedi György Regionális Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Remenyik Bulcsú
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem GTK Gödöllő
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A pénzügyi-gazdasági válság után a turizmusipar alapvető változáson esett át, a világturizmus teljesen globalizálódott, a digitális, internetes technika mindenki számára elérhetővé vált, elterjedtek az olcsó diszkont légitársaságok, könnyen foglalhatóvá váltak az Airbnb szálláshelyek, tovább fejlődtek az egyszerű internetes foglalási rendszerek és gyorsan növekedni kezdett Európában az ázsiai, amerikai beutazók száma. Az európai településeken megjelenő „túlzott turizmus” kötődik az Y és Z generációk utazási szokásainak az átalakulásához, az új korcsoportok a buliturizmus mellett előszeretettel keresik a „múzeumvárosokat” és bennük a hétköznapi autentikus élményeket.
Az overtourism jelensége az utóbbi években elérte a fővárosunkat is, a „túlzott turizmus” jelenléte Budapesten (és a Budapest-Közép-Dunavidék Idegenforgalmi Régióban) kihat a turisztikai infra- és szurprastruktúra egészére és a turisztikai termékekre egyaránt. A VII. kerületben az „elturistásodás” a társadalmi feszültségek generálódása miatt vált ismertté, fejlődése mára az egész I szektort érinti.
A jelenség hatásait Velencében kezdték el először mérni, azóta Barcelona és Amszterdam is felzárkózott az overtourism sújtotta települések közé. A „túlzott turizmus” veszélyei alapján a külföldi elemzések rangsorai Budapestet már a negyedik-ötödik helyre teszik.
A „túlturistásodás” hatására a közlekedési rendszerek átalakulnak, a repülőtereken kapacitás hiány kezd kialakulni. Ezt a szállodaipari befektetések felgyorsulása és az Airbnb-k számának növekedése követi. A városok nagyrendezvényeire hírtelen nagy tömegek érkeznek, a belvárosok zsúfoltakká, élhetetlenekké válnak. Minden településen más-más megoldásokhoz folyamodnak a „túlzott turizmus” megfékezésére, azonban az eddigi intézkedések nem voltak eredményesek. A vizsgálatok az overtourism-nak az (előbb említett) I szektort érintő hatásait elemzik, továbbá a régióban a minőségi turizmus és a kereslet diverzifikációját kutatják.
A nyári időszakban a „túlturistásodás” a Balatonnál is kimutatható, a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program nagyon komoly fejlesztéseket valósít meg a Balaton Idegenforgalmi Régióban. A több százmilliárdos attrakció- és szálláshelyfejlesztés alapvetően borítja fel a turistatelepülések mai rangsorát és visszahozza a tóhoz az 1980-as évek tömegturizmusát. A Balaton régió jelen pillanatban inkább belföldi desztinációnak számít, a magyarok diszkrecionális jövedelmének az emelkedése is erősíti a tavi overtourism kifejlődését. Azonban az erős szezonalítás miatt a hatások közül kevésbé a helyi lakosságot ért problémák merülnek fel, a tóturizmus számára sokkal inkább a környezet átalakulása okozhat gondokat.

előírt nyelvtudás: angol vagy német
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol vagy német
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2019-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )