Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A társadalmi folyamatok térbeli összefüggései

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
regionális tudományok
Enyedi György Regionális Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kovács Katalin
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

Magyarországon a kilencvenes évek második felétől ható gazdasági regenerációs folyamatok számottevően növelték a regionális különbségeket a fejlődés gócterületei vagy az azokhoz kapcsolódó földrajzi terek és az azoktól távol eső periférikus térségek között. A folyamat azóta sem állt meg, a polarizálódás folytatódik, a szakadék a fejlett és fejletlen pólusok között tovább növekszik. A gazdasági tevékenység jellegében és teljesítményében fennálló differenciák az adott térségekben élők számára a megélhetési lehetőségek markáns eltéréseiben mutatkoznak meg, amelyek tetten érhetők az elsődleges munkaerőpiaci kínálatban éppen úgy, mint a pótlólagos jövedelemtermelésben (pl. mezőgazdasági kistermelés megléte vagy hiánya.) A rendszerváltozást megelőző szelekciós mechanizmusok következtében kialakult társadalomszerkezet, a megváltozott munkaerőpiaci helyzet, valamint az új fogyasztási minták és korlátok együtt indították el azokat a migrációs folyamatokat, amelyek „luxusgettókat” emeltek a nagyvárosok árnyékában és falusi gettókat a perifériákon. E két pólus testesíti meg a társadalmi különbségek területi dimenziójának szélső értékeit, éspedig a társadalmi és térbeli elkülönülés sajnálatos egybeesése révén, amely komoly társadalmi feszültségek forrása és nem összeegyeztethető a méltányosság és a fenntarthatóság elveivel.

Publikációk a témakörben:
Kovács K.: A leghátrányosabb helyzetű térségek, települések helyzete és fejlesztési lehetőségei. A falu 2007. Ősz
Bihari Zs. – Kovács K.: Slopes and Slides: Spatial Inequalities in Emloyment Opportunities In: Tomasz Komornicki and Konrad L. Czapiewski eds: Europa XXI. Polish Academy of Sciences, Warszawa 2006. pp 77-94
Reprint: Juhász P. – Kovács K.: Láp és Orom az Ormánságban. In: Juhász Pál: Emberek és intézmények. ÚMK – Jelenkutató Alapítvány, Budapest, 2006. pp 225-270.
Bihari Zs. – Kovács K.: Lejtők és csúszdák. Térbeli egyenlőtlenségek és foglalkoztatási esélyek. Tér és Társadalom 2006. Vol. 4. pp 49-66.
Kovács K.: Polarizálódás és falutípusok a vidéki Magyarországon. In: L. Bognár – A. Csizmady –P. Tamás – T. Tibori (eds) Nemzetfelfogások – Falupolitikák. Új Mandátum Kiadó – MTA SZKI, Budapest, 2005. pp 141-152.
Kovács K.: Osztályosodás a magyar településhálózatban Kultúra és Közösség 2005. III-IV-V. pp 21-26.
Kovács K.: Szuburbanizációs folyamatok a fővárosban és a budapesti agglomerációban In: Barta Gy. – Beluszky Pál szerk: Társadalmi-gazdasági átalakulás a budapesti agglomerációban. Budapest, Regionális Kutatási Alapítvány 1999. 91-114.
Kovács K.: A napos oldalon, avagy szuburbanizáció a főváros határain innen és túl. Falu, Város, Régió, 1999/3: 3-9.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2019-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )