Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hajdu Tamás
A középkori Magyarország keleti eredetű népességeinek embertani vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Hajdu Tamás
helyszín (magyar oldal): ELTE TTK Biológiai Intézet Embertani Tanszék
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

"A kutatás keretein belül a középkori Magyarországra betelepedő jász és kun populációk vándorlásainak és a helyi alaplakosságba történt asszimilációjának vizsgálatát végezzük el, elsősorban a Tisza-vidéken, a mai Jász-Nagykun-Szolnok megye területére fókuszálva.
A 13.-16. századból származó csontmaradványok és a szakirodalomból származó kraniometriai jellemzők együttes összevetésével pontosabb képet kaphatunk arról, hogy a beérkező népességek milyen vándorlási útvonalat jártak be ideérkezésük előtt. Emellett a projekt eredményeként kiderülhet, hogy a vizsgálandó jász és kun populációk milyen biológiai kapcsolatban álltak egymással és a helyi magyar lakossággal. A paleopatológiai, demográfiai és epidemiológiai vizsgálatok átfogó képet mutathatnak arról, hogy a bevándorolt – elsősorban nagyállattartó – jász és kun csoportok kulturális átalakulásával párhuzamosan az új környezethez, letelepült életmódhoz való adaptáció hogyan befolyásolta ezeknek a népességeknek az életminőségét, egészségi állapotát.
Nem csak az étrendjükben történtek változások, de az állandósult lakhelynek köszönhetően megnövekedett népsűrűség a fertőző betegségek gyakoriságbeli növekedését, akár új fertőzések megjelenését is eredményezhette. A diagnosztizált specifikus fertőzésben szenvedett egyének maradványai a projektet követően mikrobiológiai vizsgálatok alapját képezhetik. A letelepüléssel együtt járó lehetséges életmódváltás kimutatására a maradványokon manifesztálódott stresszmarkerek (enthesopathiák, szájpatológiai folyamatok, traumák, degeneratív ízületi elváltozások, szisztémás és specifikus gyulladási folyamatok) vizsgálatát is tervezzük elvégezni.
A kutatómunka jászokkal kapcsolatos történeti kérdések pontosabb megválaszolásához is hasznos információkkal szolgálhat. A történészek egyetértenek abban, hogy a 14. század közepére a jászok már a mai Jászság területén éltek, ám máig kérdéses, hogy a jász populációk nagyobb számban pontosan mikor és hol települtek le először a középkori Magyarországon, ott milyen szerepet töltöttek be és milyen kapcsolatban álltak a kunokkal. A doktori munka során elemezzük a korábbi alaplakosság, a jászok és a kunok embertani hagyatékát is."

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
"Idegtudomány és Humánbiológia szakirányú okleveles biológus (MSc) végzettség
Alapvető történeti embertani, paleopatológiai módszerek ismerete nélkülözhetetlen"

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )