Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A WNT ösvény a porckorong degenerációkban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológiai és Sportbiológiai Doktori Iskola

témavezető: Albert Beáta
helyszín (magyar oldal): Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csikszeredai Kar
helyszín rövidítés: EMTE


A kutatási téma leírása:

A gerinc biomechanikai szerepének fenntartásában óriási szerepet játszik a nucleus pulposus. Ez fiatal korban nagyon gazdag notochord sejtekben, amelyek erős proteoglikán extracelluláris mártixal bírnak. Gyerekkorban a notochord sejtek lassanként kis chondtocita-szerű sejtekre cserélődnek a kamaszkor végéig, amely sejtek egyes fenotípusai a porcokorongok degerenációjához köthetők. Ezekben a fenotípusukban a korongok mikrokörnyezeti homeosztázisának szabályozása borul fel, megjelennek a gyulladásos citokinek, a mátrixot bontó metalloproteázok, és ezek lassanként a sejtek halálához, a proteoglikán mátrix lebomlásához és a porckorongok teljes szerkezetének megváltozásához vezetnek, amelyhez aztán fájdalom, neurológiai szövődmények és bizonyos fokú fogyaték társul.
Az utolsó évek kutatásai bizonyították, hogy a WNT ösvény részt vesz a csontváz fejlődésében. A WNT fehérjék fontos, a sejtproliferációt és differenciációt szabályozó molekulák az embriogenézis alatt, és sajnos a tumorok kialakulásában is. Több tanulmány bizonyította a Wnt5a és a Wnt4 ligandumok szerepét a chondrociták differenciációjában, de az útvonal célgénjeinek bekapcsolódására még nincsen közvetlen bizonyíték. Az irodalomban amúgy is nagyon sok ellentmondás van a WNT ösvény működési mechanizmusait illetően, valószínűleg a tanulmányozott sejtek, szövetek és organizmusok sokféleségének és az aktív ligandumok hiányának köszönhetően.
A porckorongok sejtjeiben még nem vizsgálták a a WNT ösvény működését, vagy az ösvény hatását ezekre a sejtekre, így a degenerációban játszott esetleges szerepük is tisztázatlan. A proteoglikán mátrix bomlásában szerepet játszó MMP-k viszont az ösvény célgénjei, így valószínűleg aktív WNT-t találhatunk bennük. A regenerációt segítő brahyury T nevű transzkripciós faktor is WNT függő a notochord sejtekben.
Jelen kutatás célja a nucleus pulposus sejtek transzkriptom profiljának meghatározása, komplex microarray vizsgálatok elvégzésével. mRNS expressziós vizsgálatokat fogunk végezni Agilent microarray platformon, humán felnőtt, degenerálódott porckorong nucleus pulposus szöveteket használva mintaként. Kontrollként az adatbázisokban található expressziós mintázatot használjuk. Az expressziós különbségek validálására real-time RT-PCR technikát fogunk alkalmazni. A transzkriptomikai adatok statisztikai feldolgozása hierarchikus klaszterezési és robosztus nem-paraméteres eljárások alkalmazásával történik. Az eredmények bioinformatikai analízisét integratív eszközökkel fogjuk végezni (GeneSpring, Ingenuity Pathway Analízis). A komparatív transzkriptom profilozás eredményével közelebb kerülünk a degenerációk pathogenezisének feltárásához és a jövőbeni, eredményes szisztémás terápiás és diagnosztikai lehetőségek célzott fejlesztéséhez molekuláris célpontokat jelölhetünk ki.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): Magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )