Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Babos Tibor
Transzatlanti kapcsolatok

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Babos Tibor
helyszín (magyar oldal): NKE KDI
helyszín rövidítés: KDI


A kutatási téma leírása:

A hidegháborút követően az Egyesült Államok és Nyugat-Európa közötti kapcsolatok újradefiniálódtak, s ismételten bebizonyosodott: az Atlanti-óceán két partja közötti kapcsolatok minősége nem csupán Európa és Amerika, hanem az egész világ biztonságára is domináns hatással van. E téma keretében kutatást vállaló doktoranduszok a transz-atlanti kapcsolatok legjellemzőbb törvényszerűségeire és ellentmondásaira kell rámutatniuk. Vizsgálniuk kell, hogy az európai integrációból mindinkább kiteljesedő európai hatalmi erőkoncentráció miként generálja a transz-atlanti nézeteltérést, amely módosítja a korábbi status quo-t, valamint amely eltérő értelmezést kap az Egyesült Államokban és Európában. Tekintettel arra, hogy megállapítható, hogy az EU közös európai biztonság- és védelempolitikájának kiteljesedését, valamint az Amerikai Egyesült Államok külpolitikáját továbbra is számos tisztázatlan kérdés, nehezen kiszámítható fejlődési alternatívák, s mind több ellentmondás kíséri, a téma tudományos igényű vizsgálata meghatározó az egyetem és a kormányzat vonatkozó szakmai közösségei, szervezetei számára. Mindennek tükrében a témakifejtés az alábbi három tételre épül: (1) magára az ESDP-progresszióra és az általa keltett örvényekre; (2) az Egyesült Államok külpolitikájára, valamint (3) a két kérdés konfrontációjára, ami az ESDP-NATO kapcsolatokban jut felszínre.

Célkitűzések:

Azon kutatók számára, akik e témát kívánják kutatni, az alábbi kérdésekre kell tudományos igényű válaszokat adni:
 képes-e az EU és az USA külpolitikája tolerálni a másik érdekeit és a transz-atlanti biztonság perspektívája érdekében azonos irányba fordulni, vagy továbbra is az egyéni célok hajhászásán alapuló, emocionálisan túlfűtött kapcsolat jellemzi azt?
 melyek azok a gazdasági, kereskedelmi közös érdekek, amelyek hozzájárulnak a transz-atlanti biztonság elmélyítéséhez?
 mindkét fél megtesz-e mindent annak érdekében, hogy erősödjön a transz-atlanti kötelék, vagy nem? Ha nem, miért nem?
 mi az oka annak, hogy a felek bármelyikének nem áll érdekében a transz-atlanti kötelék maximális fenntartása?
 ha nem igaz az, hogy a két kontinens és hatalmi mag csak együttes erővel és közös jövővel lehet sikeres, milyen egyéb, egyéni alternatívák lehetségesek még?
 megvalósítható-e az ”elkülöníthető, de nem különálló” elv a transz-atlanti kapcsolatokban, azaz, hogy egyszerre erősödjön az európai pillér a NATO-ban és az ESDP az EU-ban?
 igaz-e még mindig, különösen a 2001. szeptember 11-i és 2004. március 11-i események, valamint a második öbölháború után, hogy sokkal több az az érték, ami összeköti Európát és Amerikát, mint ami szétválasztja?
 osztja-e Brüsszel és Washington azt a nézetet, hogy a stabil transz-atlanti kötelék nem csak a sokkal komplexebb biztonsági fenyegetések ellen való sikeres fellépés, hanem a globális stabilitás megőrzése szempontjából is nélkülözhetetlen?

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2019-04-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )