Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kaiser Tamás
A „jó kormányzás” és a „jó közigazgatás” modelljei, működése és mérhetősége

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Kaiser Tamás
helyszín (magyar oldal): Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KDI


A kutatási téma leírása:

A kutatás kiindulópontja ahhoz a több évtizede fennálló alapproblémához kapcsolódik, miszerint hogyan tud az állam megfelelni az irányában megfogalmazódó, egyre növekvő és egyre sokrétűbb kihívásoknak, miközben a globalizáció feltételrendszerében egyre kevesebb lehetőség és kapacitás áll rendelkezésére a problémák megoldása érdekében. E paradox helyzet feloldása érdekében állandósult feladatként jelentkezik olyan közfeladat-ellátási formák bevezetése, amelyek képesek a hagyományos kormányzati (government) eszközök mellett
pótlólagos, nem-kormányzati erőforrások mobilizálására, amelyek a hatékonysági kritériumok mellett a legitimáció és az elszámoltathatóság (accountability) normarendszerének is megfelelnek. A két célkitűzés – hatékonyság és demokrácia - egyidejű teljesítése hatalmas kihívást jelent a fenntartható és egyben rugalmas alkalmazkodásra is képes kormányzati kapacitások és képességek kialakítása irányában, rendszerszinten pedig középpontba emeli a „minőségi” demokrácia (quality of democracy) és a „minőségi” kormányzás (quality of
government) közötti összefüggések újragondolását.
A kutatás elméleti kereteit a governance-koncepció és annak elágazásai (jó kormányzás, többszintű kormányzás, új közmenedzsment), illetve kritikai megközelítései és alternatívái (jó kormányzat, új-weberizmus, „whole-of government”) jelentik. Gyakorlati-empirikus aspektusai a nemzetközi és uniós szakmai szervezetek (OECD, Világbank, ENA, CAG, IPA, Bertelsmann, Quality of Goverment) tanulmányaira, jelentéserei, módszertani és mérési standardjaira támaszkodnak. Ebben az átfogó keretbe illeszkedik a kormányzati képességek hatásterületeinek rendszerezése, a változásokat generáló beavatkozások és azok indikátorainak elemzése. A „Jó állam” és a „Jó kormányzás” aspektusainak alapvető, horizontális eleme a „Jó közigazgatás”, amelynek kutatása az alábbi szempontok alapján történik: fogalmi területek, teljesítménykoncepciók, értékelési szempontrendszerek, közigazgatási képességek, kvantifikálási kísérletek.


Jelentkezési határidő: 2019-04-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )