Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dinya László
Menedzsment az innovációs gazdaságban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
közgazdaságtudományok
Közgazdaságtani Doktori Iskola

témavezető: Dinya László
helyszín (magyar oldal): Szegedi Tudományegyetem Doktori Intézet
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

Az innovációs gazdaság fogalma ma már polgárjogot nyert a szakirodalomban, azonban a tartalma, értelmezése még nem lezárt dolog. Csak példaként: a business / nonbusiness, hard / soft, high-tech / low-tech, tech / non-tech innovációk kérdése még sok vita forrása. A gazdasági növekedés jelentős része ma már pusztán a klasszikus munkaerő – tőke – munkaeszköz ráfordítással nem magyarázható meg, a korábban reziduálisnak tekintett tényezők (pl. a tudás, információ) súlya jelentősen felértékelődött. A változások mikro- és makroszinten egyaránt megjelennek, például a klasszikus szervezeti struktúrákat felváltják a platformok, illetve hálózatok. A munkavégzési kompetenciák ötévente elavulnak, romboló típusú innovációk egyetlen generáció életén belül legalább tízszer jelentkeznek. Számos korábbi fogalom is újraértelmezése / tágabb értelmezése indokolttá válik a komplex megközelítésmód miatt. A komplexitás az egyik kulcsfontosságú fogalom a az innovációs gazdaság megértéséhez, mert a komplexitás kezelése ma még szemléletmódban, tudományos ismeretanyagban és metodikában is gyermekcipőben jár. Másrészt ez a komplexitás (mint környezetünk talán legfontosabb jellemzője) exponenciális sebességgel növekszik is. Harmadrészt ez a folyamat alapvetően (irányítás, szabályozás hiányában) spontán zajlik, ezért a kimenetéről, jövőbeni alakulásáról csak igen halvány elképzeléseink vannak. Az innováció válik központi kérdéssé, mert az információt és tudást egyesítve azok gyakorlati hasznosítása hálózatok (innovációs ökoszisztémák) révén terjed és exponenciális sebességű változásokat generál a gazdaságban, társadalomban egyaránt. Mivel az innovációs ökoszisztémák nem elszigetelten működnek, hanem egymással és a gazdasági hálózatokkal is összefonódva az egész gazdaságot átfogó, bonyolult hálózatos kapcsolatrendszerben, jogosnak tűnik gazdasági ökoszisztémá(k)ról beszélni, a menedzsment definícióját pedig pontosítani. Mindez a menedzsment számára paradigmaváltást jelent: hogyan kell irányítani az „exponenciális szervezeteket” (exponential organisations), az innovációs, illetve gazdasági „ökoszisztémákat”. Szekunder és primer kutatások segítségével ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
Témához kapcsolódó saját publikációk:
Dinya László (2015): Nonbusiness innovációk a gazdaságban (Journal of Central European Green Innovation 3 (4), HU ISSN 2064-3004, p. 13-32)
Dinya László (2016): Menedzsmentkihívások az innovációs gazdaságban (in: „Tudás és innováció a XXI. század gazdaságában”, szerk.: Csáfor H. – Tánczos T. – Csugány J., EKE-GTK, Líceum Kiadó – Eger, ISBN 978-615-5621-49-9, p. 8-21)
Dinya László (2017): Tudáshálózatok menedzsment kihívásai (in: „Menedzsment innovációk az üzleti és a nonbusiness szférákban”, szerk.: Vilmány M. – Kazár K., Szegedi Tudományegyetem – Gazdaságtudományi Kar, ISBN: 978-963-306-544-0, p. 131 – 147)
Szakirodalom:
Desirée van Welsum - Bruno Lanvine (2012): E-Leadership Skills - Vision Report (INSEAD, http://eskills-vision.eu/fileadmin/eSkillsVision/documents/Vision%20report.pdf, p. 1-118)
Saqib Shamim et al. (2016): Management Approaches for Industry 4.0 (2016 IEEE Congress on Evolutionary Computation - Conference papers, DOI: 10.1109/CEC.2016.7748365, p. 5309-5316)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-07-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )