Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Veres Gábor
Esophagusatresiás gyermekek életminőségének, tápláltsági állapotának, nyelőcső funkciójának keresztmetszeti és prospektív nyomonkövetéses vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Veres Gábor
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK Gyermekgyógyászati Intézet
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

A nyelőcső atresia incidenciája 1:2500-4500 élveszületésenként az irodalmi adatok szerint. A sebészeti ellátás tökéletesítésével a nyelőcső atresiás újszülöttek túlélési aránya meghaladja a 90%-ot. Egyre több beteg éri el a felnőttkort, és így az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy a hosszútávú szövődmények miatt ez a betegcsoport gondozást igényel. Az életminőséget és az egészségi állapotot rontó tényezők közé tartozik a gastroesophagealis reflux betegség (GERD), a dysphagia (52-85%), nyelőcső szűkület (8-42%), pulmonológiai szövődmények – aspiráció, légúti infekciók (9-51%), asztma (15-30%). A nyelőcső atresiás betegek jelentős része (34-63%) felnőttkorában is GERD-s, emiatt a Barrett esophagus prevalenciája (2-11%) is magasabb, mely miatt mindenképpen szoros követést igényelnek 3-6. Követésük azért is lényeges, mert a betegek egyrésze adaptálódik, nem éli meg a GER epizódokat, és így a tünetmentes betegnél a perzisztáló GERD észrevétlenül okozhat súlyos szövődményeket.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )