Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Makó András
Tóth Gergely
Nagyméretarányú talajtérképek alkalmazás-orientált megújítása digitális talajtérképezési eljárással

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Tóth Gergely
társ-témavezető: Makó András
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A mezőgazdasági és környezeti tervezés egyik kihasználatlan információ forrása a XX. század második felében az ország mezőgazdasági területei nagy részére elkészült 1:10.000 méretarányú talajtérkép. A XXI. században kifejlesztett új, digitális térbeli adatbázisok feldolgozásán nyugvó, számítógépes talajtérképezés lehetőséget ad a különböző talajfoltok térbeli lehatárolásához. A korábbi térképek készítésénél felvételezett talajszelvény adatok jó lehetőséget adnak olyan, részletes digitális talajtérképek elkészítéséhez, amik megbízhatósága ismert, és ami megújítása új adatok bevonásával biztosított.
A doktori kutatás célja pedotranszfer függvényeket és geostatisztikai eljárásokat alkalmazva új digitális talajtérképeket készíteni az 1:10 000 léptékű térképezés során feltárt talajszelvény adatok és környezeti segédváltozók (domborzat, éghajlat, felszínborítás, földhasználat) alapján. A kutatási módszerek között adatbányászati, benne döntési fa eljárások szerepelnek, amikkel a pedotranszfer függvények kidolgozása történik, kategória és numerikus típusú változókra. A kidolgozott pedotranszfer függvények térbeli kiterjesztésre interpolációs technikákkal történik. A kutatás másik iránya regressziós krigelést alkalmaz a talajjellemzők és térképi segédváltozók térbeli összefüggéseinek értékelésére és a kiválasztott talajtulajdonságok térképezésére.
A doktori kutatás további célja megvizsgálni, hogy az új térképek talajfolt határai - ha különböznek – mennyiben és miért különböznek az eredeti, hagyományos, szakértői eljárással készült térképek folthatáraitól. A doktori munka feladata továbbá az elkészült elemzések alapján az új térképek tudományos és gyakorlati hasznosíthatóságára vonatkozó ajánlások megfogalmazása is.
A kutatás közvetlen előzményei azok a geostatisztikai témájú kutatások és digitális talajtérképezési munkák, amikből a kutatóhelyen több, rangos publikáció is született.
Az elmúlt években a Talajtani és Környezetinformatikai Tanszéken Zala megyében összegyűjtött részletes talajszelvény adatbázis és 1:10000 léptékű talajtérképi állomány megfelelő adathátteret ad a tervezett térképezési munkák és összehasonlító vizsgálatok elvégzéséhez.
Az elemzésekhez szükséges technikai háttér (statisztikai és GIS szoftverek), amik segítségével elvégezhetők a kitűzött célok rendelkezésre állnak.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )