Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Palkovics László
Salánki Katalin
Növényi vírusok gazdanövényköre és tünetei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Kertészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Salánki Katalin
társ-témavezető: Palkovics László
helyszín (magyar oldal): MTA NÖVI
helyszín rövidítés: NÖVI


A kutatási téma leírása:

Növényi vírusok fertőzése során különböző vírusfehérjék szerepe meghatározó a vírus gazdanövényen belüli terjedésében, a betegségtünetek kialakulásában, illetve a gazdanövénykör meghatározásában. Mindezekben a folyamatokban a vírusok összes fehérjéjének szerepe van. Gyakran több vírus, illetve kórokozó is egyszerre fertőzhet egy adott növényt, ami alapvetően megváltoztathatja a fertőzés lefolyását.
Az uborka mozaik vírus (Cucumber mosaic virus, CMV) egyike a legsúlyosabb károkat okozó vírusoknak, köszönhetően rendkívül széles gazdanövénykörének és földrajzi elterjedésének. Az ugyanebbe a víruscsaládba tartozó földimogyoró satnyulás vírus (Peanut stunt virus, PSV) és paradicsom magtalanság vírus (Tomato aspermy virus, TAV) gazdanövényköre, elterjedése és gazdasági jelenősége lényegesen szűkebb. Mindhárom vírus felépítése hasonló és igen egyszerű, egy köpenyfehérje burkon belül találjuk a vírus osztott genomú örökítőanyagát, mely összesen öt fehérjét határoz meg. A vírus teljes "életciklusát" ez az öt, multifunkcionális fehérje szabályozza, szoros együttműködésben a gazdanövény fehérjéivel. A vírusfehérjék különböző funkcióinak előtérbe, illetve háttérbe kerülésének szabályozásáról jelenleg nagyon keveset tudunk.
A három vírus tüneteinek és gazdanövénykörének meghatározásában szerepet játszó faktorok azonosítását fertőzőképes transzkriptumok felhasználásával reasszortáns és rekombináns vírusok, vírusfehérjék segítségével különböző tesztnövényeken (Nicotiana benthamiana, Nicotiana tabacum), illetve gazdaságilag fontos növényeken (paradicsom, paprika, uborka) végezzük. Az azonosított fehérjék növényen, illetve sejten belüli lokalizációjának változásait GFP fúziós fehérjék falhasználásával végezzük, illetve a továbbiakban a kölcsönhatásokban résztvevő növényi faktorokat is azonosítani fogjuk.
A kutatás másik fontos iránya a vírus-vírus kölcsönhatások szerepe a gazdanövénykör, illetve a vírustünetek változásában. Ehhez egyrészt a már említett vírusokkal, illetve a paradicsom bronzfoltosság vírussal (Tomato spotted wilt virus, TSWV) komplex fertőzések során kialakult tüneteket, vírus, illetve fehérje mennyiségeket és sejten belüli lokalizáció változását is vizsgáljuk.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-01-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )