Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pávó József
Numerikus elektromágneses mezőszimulációval kapott eredmények validálása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Pávó József
helyszín (magyar oldal): Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék
helyszín rövidítés: SZHVT


A kutatási téma leírása:

Napjainkban folyamatosan bővülő igény jelentkezik elektromágneses sugárzást kibocsátó eszközök hatósági engedélyeztetésére. A sugárzó eszközök környezetre való hatásait, mint pl. a SAR (specific absorption ratio) vagy az EMC (electromagnetic compatibility) akkreditált laboratóriumokban vizsgálják, és ezek adják ki a hivatalos megfelelési igazolást is. Ezek a mérések költségesek és csak a napjainkban szokásos frekvenciasávokra kerültek kiépítésre. A közeli jövőben nagy kihívásokkal néz szembe a szakma, mivel a sugárzó források frekvenciasávja jelentősen kiszélesedik mindkét irányban. Elegendő, ha csak az alacsony frekvencián működő WPT-t (vezeték nélküli energiaátvitel, wireless power transfer), vagy a nagyon magas frekvencián (60 GHz körüli) működő 5G kommunikációs eszközöket említjük. A közeli jövőben várható engedélyeztetéseknek megfelelő laboratóriumok kiépítése szinte lehetetlen feladatnak látszik. Ez az egyik oka annak, hogy a hamarosan megjelenő szabványok várhatóan lehetővé teszik, hogy egy megbízhatóan validált numerikus modell alapján is engedélyezhető legyen egy eszköz a kereskedelmi forgalomban.
Amennyiben numerikus számítások alapján történik az engedélyezés, mérések útján bizonyítani kell, hogy az adott számítás kellő pontossággal modellezi az eszköz működését. A kutatási feladat tehát az, hogy kidolgozásra kerüljön egy olyan egyszerűen megvalósítható mérési eljárást, amely alapján kellő bizonyságot lehet nyerni arra vonatkozóan, hogy a környezeti hatások vizsgálata szempontjából releváns számított értékek valóban pontosak. A kutatási téma tehát egy ilyen mérési eljárás definiálása és annak rigorózus matematikai bizonyítása, hogy az adott mérés eredménye valóban szorosan összefügg az eszköz körüli sugárzó tér jellemzőivel. Jelentkezőnek bizonyos jártassággal kell rendelkeznie a rádiófrekvenciás méréstechnikában, a kutatási feladat döntő része azonban a numerikus számítási eljárások vizsgálatát és fejlesztését célozza.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-01-07

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )