Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bitó János
Adaptív és rekonfigurálható szélessávú CDMA eljárások a jövő mobil kommunikációs rendszereiben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Bitó János
helyszín (magyar oldal): Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék
helyszín rövidítés: SZHVT


A kutatási téma leírása:

A következő generációs mobil kommunikációs rendszerekben elterjedten alkalmazásra kerül a közvetlen kódsorozatú, kódosztásos többszörös hozzáférésű (DS/CDMA) adatáviteli-technika. A közeljövőben világszerte bevezetésre kerülő harmadik generációs mobil kommunikációs rendszerek legfőbb hozzáférési módszere a szélessávú CDMA (W-CDMA). A W-CDMA technika az eddigi mobil rendszereknél nagyságrenddel nagyobb adatátviteli sebességet nyújt. Ezzel a harmadik generációs mobil rendszerek alkalmasság válnak különféle nagysebességű multimédia szolgáltatások nyújtására, ily módon ötvözve a fix adathálózatok sebességét a mobilitással.
A BME-HVT tanszéki kutatócsoportja által tervezett és fejlesztett számítógépes szimulációs programrendszer jelenleg az adatátviteli tulajdonságok (bithiba-arány, üzenetcsomag-vesztés, különböző hibastatisztikák) vizsgálatára alkalmas különböző földi csatornamodellek, kódrendszerek és forgalom esetén ATM-et (Asynchron Transfer Mode) felhasználó multimédia mozgó terminálok bázisállomással történő kommunikációjakor.
A hároméves képzésben résztvevő doktorandusz hallgató/hallgatók feladata a programcsomag újabb modulok kidolgozásával történő továbbfejlesztése. Ilyen program-modulok és algoritmusok a következő eljárások integrált szimulációját tennék lehetővé.
• Rekonfigurálható többfelhasználós (multi-user) WCDMA mobil vevőkészülék; az irodalomból ismert multi-user optimalizálása, új módszerek kidolgozása, illetve ezen algoritmusok adaptív illesztése a mobil környezethez és a cella adatátviteli forgalmához.
• Adaptív kódrendszerek, illetve hibajavító kódolási eljárások vizsgálata WCDMA rendszerekben; az aktuális terjedési viszonyokhoz és az időben változó többszörös hozzáférésből adódó interferenciához (MAI) optimálisan illeszkedő kódolási megvalósítása.
• Az új típusú multimédia terminálok párhuzamosan akár különböző statisztikájú multimédia szolgáltatás egyidejű igénybe vételére is alkalmasak lehetnek, szükség van különböző forgalmi modellek megalkotására.
A tervezett kutatásból új tudományos eredmények várhatóak mind a többfelhasználós vevőkészülékek, mind az adaptív kódrendszerek, illetve hibajavító eljárások tématerületekről. A kutatás során figyelembeveendő a BME-HVT kutatócsoportja által az ilyen irányú kutatásokban szerzett tapasztalatok, valamint az előző évek doktorandusz hallgatóinak kutatási eredményei. A pályázaton sikeresen megfelelő jelöltnek jártasnak kell lennie az angol nyelvű szakirodalom feldolgozásában, szimulációs programok fejlesztésében, valamint a statisztikai adatfeldolgozásban. Előnyt élveznek azok a pályázók, akik a témakörben már alapvető ismeretekkel rendelkeznek és angol nyelven jó kommunikációs készséggel bírnak.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2019-01-07


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )