Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dabóczi Tamás
Szenzorok virtualizációja kiberfizikai rendszerekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Dabóczi Tamás
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Kiberfizikai rendszerek olyan egymással kooperáló beágyazott rendszerek, melyek a környezetük fizikai folyamatainak megfigyelésén túl egymással is információs kapcsolatban állnak, és az informatikai infrastruktúra képességeit is kihasználják. Ilyen kiberfizikai rendszer pl. egy önjáró, autonóm autó, mely saját szenzorjain keresztül és a külvilág többi résztvevőjétől (további gépjárművek és a közlekedési infrastruktúra) is információt gyűjt a környezetről.
Kiberfizikai rendszerek fejlesztésénél egy fontos szempont, hogy a már meglévő tudás és a már kifejlesztett komponensek beépíthetők, újrafelhasználhatók legyenek. Ennek megvalósítására az egyik lehetséges megoldás, ha a szenzorokat egy szabványos felületen keresztül érjük el. Itt nem csak a hardver- és szoftver interfészt értjük ez alatt, hanem a szenzor egyéb műszaki tulajdonságait is. A cél tehát egy olyan szolgáltatási felület és színvonal biztosítása, amely az alkalmazások széles rétegének kielégítő, hiszen az adott információt nem csak lokálisan kívánjuk felhasználni, hanem pl. a weben keresztül megosztjuk mások számára.
Amennyiben az adott fizikai szenzor erre önmagában nem képes, a mért jelek digitális utófeldolgozásával lehet javítani a mérés minőségét. Szintén előfordulhat, hogy (pl. a zajszint miatt) a digitális utófeldolgozás segítségével sem biztosítható a megfelelő szolgáltatás minőség. Ez esetben több szenzor együttes felhasználásával, a rendelkezésre álló redundáns információ kiaknázásával van lehetőségünk a további pontosításra. Az egyes szenzorok ilyen esetben tipikusan különböző mérési elveken, vagy más-más mérési tartományokban mérnek. A sok szenzor együttes feldolgozásával nyerhetünk egy olyan virtuális szenzort, mely már teljesíti a fenti specifikációt. Ezt a folyamatot nevezzük szenzor fúziónak.
A hallgató érdeklődésétől és az első féléves tapasztalataitól függően az alábbi területekkel foglalkozhat részletesen:
 új szenzor fúziós algoritmusok kifejlesztése,
 alkalmazás specifikus fúziós módszerek kidolgozása,
 közvetlenül nem mérhető mennyiségek becslése analitikus redundancia felhasználásával,
 fúziós módszerek paraméter beállításának automatizálása.
Előzmények: A tanszéknek komoly múltja van digitális jelfeldolgozás, inverz szűrési, rendszer identifikációs módszerek kidolgozásában és ipari alkalmazásában. Sok hazai és nemzetközi kutatási és fejlesztési projekt zárult le sikeresen ezekben a témakörökben.

előírt nyelvtudás: Angol
felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-01-07


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )