Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Medgyes Bálint Károly
Nedvesség által indukált hibamechanizmusok kutatása elektronikai áramkörök esetén

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Medgyes Bálint Károly
helyszín (magyar oldal): Elektronikai Technológia Tanszék
helyszín rövidítés: ETT


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma leírása:
Az ólommentes forrasztás bevezetésével (Restriction of Hazardous Substances: RoHS irányelv – EU direktíva) az újonnan megjelenő forraszötvözetek újabb megbízhatósági problémákat okoznak az elektronikában. Ilyen meghibásodási mechanizmus például az elektrokémiai korrózió és elektrokémia migráció jelensége is. Az elektrokémiai korrózió tárgykörébe olyan korróziós folyamatok tartoznak, amelyek az elektromos töltések illetve töltött részecskék fém/oldat határfelületen való átlépésével, azaz elektródfolyamatokkal kapcsolatosak. Az elektrokémiai migráció során a feszültség alatt lévő vezető-szigetelő-vezető struktúrákon, nedvesség jelenléte esetén megindul a fémek anódos oldódása, és ez fémszálak (dendritek) növekedéséhez, majd rövidzár kialakuláshoz vezethet.
A kutatási munkának az Elektronikai Technológia Tanszéken művelhető konkrét területei:
1. Az elektrokémiai korrózió kutatásai különböző ólommentes forraszanyagok elektrokémiai tulajdonságainak labor körülmények között történő vizsgálatára irányulnak, mint például ciklikus voltammetria vagy elektrokémiai impedancia spektroszkópia. A fenti vizsgálatok mellett felület- és szerkezetanalizáló módszerek alkalmazása is szükséges. A minták felületét, azok szerkezetét elsősorban pásztázó elektronmikroszkóppal (SEM) vizsgáljuk. Ezen túlmenően az EDX (Energy-dispersive X-ray spectroscopy) módszer segítségével a felületi részek anyagösszetétele, illetve elemtérképe is meghatározható.

2. Az elektrokémiai migráció kutatásai különböző áramköri hordozón kialakított eltérő kontaktusfelületek és forraszanyagok elektrokémiai tulajdonságainak labor (pl.: vízcsepp teszt) és extrém klimatikus körülmények között történő vizsgálatára irányulnak (pl.: terheléses nedvesmeleg-állósági vizsgálatok). A fenti vizsgálatok mellett felületanalizáló módszerek alkalmazása is szükséges. A minták felületét, azok szerkezetét elsősorban SEM vizsgáljuk. Ezen túlmenően az EDX módszer segítségével a felületi részek anyagösszetétele, illetve elemtérképe is meghatározható.
Mindkét téma a Dániai Műszaki Egyetemmel (DTU) való kutatási együttműködésen alapszik.

előírt nyelvtudás: Angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-01-07


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )