Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Majzik István
Komponens alapú dinamikus architektúrák formális verifikációja

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Majzik István
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Napjainkban egyre több olyan informatikai rendszerrel találkozunk, amely dinamikus architektúrával rendelkezik. Az architektúra változások bekövetkezhetnek meghibásodások és helyreállítások, illetve a követelményváltozások által okozott dinamikus átkonfigurálás igénye miatt, vagy akár a környezet változásai következtében (pl. intelligens kiberfizikai rendszerekben). Az architektúra változásai tipikusan a komponensek körének és feladatainak dinamikus módosulását jelentik. Kritikus alkalmazások esetén mindinkább elvárás az, hogy a funkcionális tulajdonságok (pl. helyes és biztonságos viselkedés) ellenőrizhetők legyenek dinamikus architektúrák esetén is. Ennek egyik módszere a formális módszereket is alkalmazó verifikáció: modellek és precíz leíró nyelvek rögzítik a komponensek interfészeit és tulajdonságait, a változások szabályait, valamint az elvárt rendszerműködés jellemzőit; ezek alapján pedig tervezési- vagy futásidőbeli ellenőrzés végezhető.
A doktori kutatás célja új módszerek kidolgozása komponens alapú dinamikus architektúrák modellezéséhez és formális verifikációjához. Előrelépést ígérnek azok a megoldások, amelyek a részrendszerek és komponensek tulajdonságainak kontraktus alapú megadására építenek és ezek illeszkedését, teljesülését vizsgálják, ennek során összehangolva a tervezési és a futásidőbeli verifikáció módszereit. Ehhez szükséges (1) magas szintű, precíz szemantikával rendelkező leíró nyelveket kidolgozni a kompozíció valamint a dinamikus kontraktusok leírására, majd (2) ezekhez illeszteni az architektúra változások verifikációs módszereit. Ennek kapcsán érdemes megvizsgálni az inkrementális verifikáció, valamint a tulajdonság-specifikus absztrakció alkalmazásának lehetőségeit. Ugyancsak feladatként merül fel az integrációs tesztelés formális módszerekkel történő támogatása (tesztforgatókönyvek és tesztminőségi mértékszámok származtatása).
A kutatás építhet az R5-COP nemzetközi kutatási projekt eredményeire és használati eseteire, valamint kapcsolódik a BME Intézményi Kiválósági Program tervezett témáihoz.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-01-07


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )