Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A myocardialis kontraszt echokardiografia szerepe az acut coronaria syndroma diagnosztikájában és a terápia sikerességének megítélésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti- és Transzlációs orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Andrássy Péter
helyszín (magyar oldal): BAjcsy-ZSilinzki Kórház
helyszín rövidítés: BZSK


A kutatási téma leírása:

HÁTTÉR, CÉL

A. Irodalmi adatok igazolják, hogy az acut myocardialis infarctus (AMI) optimális revascularisatiós therápiája után (Thrombolysis In Myocardial Infarction (TIMI) 3 flow az infarctushoz tartozó artériában (IRA)) az ép microvasculatura jobb prognózist jelent a betegség későbbi lefolyásában mind a mortalitást, mind a későbbi systolés balkamra functiot illetően. Van rá adat, hogy TIMI<3 IRA flow esetén nemcsak a mortalitási mutatók rosszabbak, hanem a microvasculáris perfúzió is. Thrombolysis után minden betegnél percután coronaria intervenciót (PCI) végezni a kemény végpontokat tekintetbe véve (mortalitás, reinfarctus) bizonyítottan nem hasznos, azonban a válogatottan magas rizikójú betegeknél (súlyosan károsodott IRA flow (TIMI<3) esetén) a rescue PCI indokolt lehet. Célunk ezen veszélyeztetett betegcsoport kiszűrése egy ágy mellett alkalmazható, non-invazív módszer, a vénás myocardiális kontraszt echokardiográfia (VMKE) segítségével. Ez a módszer egyrészt alkalmas a prognosztikai szempontból fontos microcirculatio megítélésére, másrészt bizonyítottan javítja a 2-d ultrahang képalkotás minőségét, az endocardiumot jobban láthatóvá teszi, ezáltal a kontraktilis functiot, a segmentalis falmozgászavarokat jobban megítélhetővé teszi.
Amennyiben beigazolódik, hogy a VMKE alkalmas a lysis utáni IRA TIMI flow megítélésére, prospektív vizsgálatot lehet tervezni az AMI kezelésére, primer PCI vs. (szöveti plazminogén aktivátor (tPA) lysis plusz VMKE indikált (csak a TIMI 0-2 betegken) rescue PCI csoportokra.
B. A mellkasi fájdalommal kórházba érkező betegek 10-30 %-a bizonyul a későbbiekben magas rizikójú akut coronaria szindrómának (ACS). Ezt a magas rizikójú csoportot ellentétben a többi beteggel azonnal fel kell venni, intenzív cardiologiai ellátásban kell részesíteni.
A magas rizikó státusz, csak a panaszok alatt készült EKG-val vagy ezek után 6 órával végzett enzimvizsgálatokkal tisztázható. Feltételezésünk szerint közvetlenül a felvétel után elvégzett VMKE-vel az észlelt potenciális perfúziós zavar detektálásával a magas rizikójú betegek kiszűrhetőek lesznek azonnal.
C. Bal Tawaraszár blokkos (BTB) EKG mellett is klinikai nehézséget okoz a magas rizikójú csoport kiszűrése. Feltételezésünk szerint ezen betegeknél a felvétel után közvetlen elvégzett VMKE támpontot adhat a myocardialis infarctus, illetve a magas rizikójú ACS és az alacsony rizikójú mellkasi fájdalom azonnali elkülönítésében.

MÓDSZER

A csoport (Rescue PCI csoport) VMKE vizsgálatot és 2-D echot végzünk a más kórházban teljes dózisú szöveti plazminogén aktivátor (tPA, Boehringer Ingelheim) vagy Sterptokinase thrombolythicus therápián átesett betegeken, közvetlenül a szívkatéteres kórházba érkezés után. Ennek eredményét összevetjük a coronaria angiographia eredményével.
B csoport (Acut coronaria syndroma) A klinikai gyanú alapján acut coronaria syndromásnak tartott betegeknél az eddig is alkalmazott rutin vizsgálatok mellett felvételkor elvégezzük a VMKE-t és ennek eredményeit összevetjük a későbbiekben megérkező Troponin és egyéb kardiális enzimvizsgálatok, az ismétlődő panaszok esetén elvégzett EKG vizsgálat és a későbbiekben elvégzett coronarographia eredményeivel.
C csoport (Bal Tawaraszár blokk) A BTB-s mellkasi fájdalommal érkező betegeknél elvégezzük a VMKE-t (1. Viozsgálat) és ennek eredményét összevetjük a későbbi enzimdiagnosztikus, coronaria angiographias és klinikai eredményekkel.

KIÉRTÉKELÉS, EREDMÉNYEK

A-csoport
-az 1. VMKE során észlelt contractios-perfúziós kiesés közti különbségből próbáljuk a lysis sikerességét megbecsülni. (Minél nagyobb a különbség, annál sikeresebb a lysis: a perfúziós defektus mérete kvantifikálható, így pontosan számolható a két defektus aránya).
-amennyiben PCI-ra szükség volt 2. VMKE során észlelt perfúziós defekus változás méretéből következtetünk a PCI sikerességére microcirculatios szinten, illetve az 1. VMKE- 2. VMKE során észlelt perfúziós defektus különbségből következtetünk a megmentett myocardium mennyiségére az acut szakban, melyet összevetünk az utánkövetés során észlelt contractilis functio javulással.
-az 1. Coronarographiával direkt értékeljük a lysis therápia sikerességét (TIMI 0-2= sikertelen lysis) és az eredményeket összevetjük az ultrahangos vizsgálatok eredményével és meghatározzuk a VMKE vizsgálat szenzitivitásást és specificitását a thrombolyticus therápia sikerességének megítélésére.
-az 1 hónapos vizsgálatok alapján következtetünk az 1. 2. Vizsgálat prognosztikai jelentősségére, az infarctus nagyságára (stunning nagyrészt gyógyul TIMI 3 esetén). A tartós IRA TIMI 3 igazolásásra kell az 1 hónapos 2. Coronarographia.
Várható csoportok:
1. Sikeres lysis, TIMI 3, ép microcirculáció
2. Sikeres lysis, TIMI3, károsodott microcirculáció (no-reflow várhatóan 20-30%-a a TIMI 3 flow csoportnak)
3. Sikertelen lysis TIMI 0-2, károsodott microcirculáció. A. PCI javulás B. PCI nincs javulás (no-reflow)
4. Sikertelen lysis TIMI-0-2, ép microcirculáció (ritka!, jó collateralis?)
B-csoport
A fent említett semikvantitatív VMKE értékelést összevetjük a későbbi coronarographias eredménnyel, illetve enzimdiagnosztikus értékekkel. A megfelelő statisztikai analízissel meghatározzuk, hogy van-e szignifikáns összefüggés a VMKE értékek és a későbbi prognózis között, illetve hogy milyen pozitív és negatív prediktív értékkel tudjuk a későbbi magas rizikójú betegeket közvetlenül a felvétel után kiszűrni.
C-csoport
Egyszerű khi-négyzet teszttel meghatározzuk, hogy a VMKE értékek és a magas rizikójú ACS előfordulása között van-e összefüggés, meghatározzuk a módszer statisztikai pontosságát.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-01-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )