Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gadó Klára
Myeloma multiplexben szenvedő hematológiai betegek hosszú távú életminőségi és rehabilitációs lehetőségeinek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Gadó Klára
helyszín (magyar oldal): Szt. Rókus Kórház
helyszín rövidítés: Rókus


A kutatási téma leírása:

A myeloma multiplex (MM) a plazmasejtek malignus burjánzásával járó hematológiai megbetegedés. Az összes rosszindulatú daganat 1 %-a, a hematológiai malignitások 10 %-át teszi ki, az egyik leggyakoribb malignus hematológiai megbetegedés. Gyakorisága az utóbbi évtizedekben növekvő tendenciát mutat. Változás az is, hogy míg korábban 60-70 év volt az átlagos életkor a betegség diagnosztizálásakor, ma egyre több 40 év alatti beteg jelentkezését regisztráljuk.
Klinikailag a vérszegénység tünetei, csontkárosodás, az ezzel összefüggő fájdalom, a veseműködés zavara, a vér sűrűségének fokozódásából (hyperviszkozitás) eredő tünetek jellemzőek a betegségre.
A MM kezelésének terén az elmúlt évtized során jelentős változás, fejlődés ment végbe. A korábbi átlaog 3 éves túlélés ma már 10 évre tehető az új terápiás modalitások alkalmazásával. A MM azonban még ma sem gyógyítható meg: az egyetlen, teljes gyógyulást eredményező megoldás az allogén őssejt átültetés, melynek azonban jelenleg még igen nagy a mortalitása, kevés beteg esetében jelent valódi lehetőséget.
A betegek többsége idős, akiknél a kezelés túl nagy kockázatot jelent a szövődmények tekintetében, ezért a MM-ben szenvedő betegek számára igen fontos a szupportív kezelés, az életminőség javítása.
A vérszegénység kezelése, a csontfájdalom mérséklése, a további csontelváltozások kialakulásának megelőzése, a vesepótló kezelés, a hyperviszkozitás mérséklése, a fertőzések megelőzése, kezelése mind olyan tényezők, melyek jelentősen hozzájárulnak az életminőség javításához azoknál a betegeknél is, akik nem alkalmasak nagy megterheléssel járó kemoterápiás kezelések elviselésére.
A betegség okozta mozgáskorlátozottság nemcsak a munkaképesség elvesztését jelentheti, hanem a szociális szerepben is jelentős változásokat okoz. A rehabilitáció feladata mozgásképesség javítása, a krónikus betegség okozta lelki terhek kedvező befolyásolása, a társadalmi szerep lehetőségek szerinti javítása.
A Doktori Iskola keretében meghírdetett program során a doktorandusz feladata számba venni és vizsgálni azokat a szupportív terápiás tényezőket, melyek az életminőség javításához vezetnek. A felmérés során összehasonlító vizsgálat készíthető az azonos terápiás céllal alkalmazott különféle kezelési módokkal kapcsolatosan. Külön értékelés végezhető az életminőséget meghatározó különböző tényezők vonatkozásában. Vizsgálhatók a szomatikus, pszichés, és szociális rehabilitáció terén végzett tevékenységek, eredmények.
A myeloma multiplexben szenvedő betegek átlagos életkora jelentősen megváltozott. Ma sokkal gyakrabban diagnosztizálják fiatal-középkorúak esetében a betegséget. Kevés olyan megbetegedés van, amelynek a kezelése olyan mértékben változott volna, mint a myeloma multiplex. Egészen új, összetett kezelési módokat alkalmazva az életkilátások igen jelentősen javultak, és ezért ezen betegek rehabilitációs, életminőség vizsgálata igen korszerű és jelentős tevékenység, melyek újszerű megállapításokat, a gyakorlat számára is hasznosítható összegzéseket eredményezhetnek.
A munka jól illeszkedik a korszerű szemléletű komplex egészségügyi ellátáshoz, beteg centrikus, és olyan gondolkodásmód bevezetésére alkalmas, amely a betegeknek, és az őket kezelőknek is hatékony segítséget nyújt.
A nagy számú beteg, a kialakított beteg kezelési és kontroll technika, az alkalmazott minőségbiztosítási szemlélet jó lehetőséget nyújt az egzakt kutatások végzésére, reprodukálható és publikálható eredmények nyerésére.

A témát választó Phd hallgató feladatai:
Betegegek adatbázisának összeállítása
Életminőségi felmérés módszereienk kiválasztása (pld. SF36) adaptálása a klinikai beteganyaghoz
Az életminőségi vizsgálatok lefolytatása
Az adatok összevetése a klinikai állapottal
Az adatok statisztikai feldolgozása
Az eredmények hasznosíthatóságának vizsgálata



Irodalom:

Wisløff F, Kvam AK, Hjorth M, Lenhoff S.
Serum calcium is an independent predictor of quality of life in multiple myeloma.
Eur J Haematol. 2007 Jan;78(1):29-34. Epub 2006 Oct 13.

Straus DJ, Testa MA, Sarokhan BJ, Czuczman MS, Tulpule A, Turner RR, Riggs SA.
Quality-of-life and health benefits of early treatment of mild anemia: a randomized trial of epoetin alfa in patients receiving chemotherapy for hematologic malignancies.
Cancer. 2006 Oct 15;107(8):1909-17.


Ludwig H, Zojer N.
Supportive care in multiple myeloma.
Best Pract Res Clin Haematol. 2007 Dec;20(4):817-35.

Faiman B.
Clinical updates and nursing considerations for patients with multiple myeloma.
Clin J Oncol Nurs. 2007 Dec;11(6):831-40.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-01-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )