Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Havas Attila
Az innovációpolitika közgazdasági elméleti alapjai, gyakorlata és hatásai a közép-európai országokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Corvinus Egyetem
közgazdaságtudományok
Általános és Kvantitatív Közgazdaságtan Doktori Iskola

témavezető: Havas Attila
helyszín (magyar oldal): Budapesti Corvinus Egyetem
helyszín rövidítés: BCE


A kutatási téma leírása:

Az egyes országok a tudomány-, technológia- és innovációpolitikai (TTI-politikai) gyakorlatáról (hogyan és miért választanak és alkalmaznak egyes szakpolitikai eszközöket; milyen döntés-előkészítő módszereket használnak; hogyan és milyen mértében vonják be a nemzeti innovációs rendszer (NIR) szereplőit a döntési folyamatokba; hogyan hangolják össze az innovációs folyamatokat és teljesítményt befolyásoló szakpolitikai eszközöket) nagyon kevés szisztematikus, tudományosan megalapozott elemzést találhatunk. Ez a hiány különösen erős a visegrádi (V4) országok esetében. Ezért a kutatás tárgya visegrádi országok TTI-politikájának összehasonlító elemzése, a következő kérdésekre összpontosítva: 1) Az innovációpolitika elméleti alapjai: milyen TTI-politikai alapelveket és lényeges szakpolitikai következtetéseket javasolnak a fontosabb közgazdasági iskolák? 2) A széles körben használt mutatószámok (pl. EIS, GII) mennyire alkalmasak az üzleti innovációs folyamatok mérésére, a szakpolitikai döntések megalapozására? 3) A V4 országok közötti különbségek – a nemzeti innovációs rendszerük, s annak részeként a TTI-politikai irányítási rendszerük szerkezete, működése és fejlődése, valamint a TTI-politikai alapelveik és gyakorlatuk közötti eltérések – mennyiben magyarázzák az innovációs teljesítményükben mérhető különbségeket? 4) Ha egy adott ország megoldandó problémáihoz és lehetőségeihez jobban illeszkedő TTI politikai alapelveket követnek a döntéshozók, korszerű döntés-előkészítő módszereket alkalmaznak, és általánosabb értelemben is jól működik a TTI-politika irányítási rendszere, akkor hatásosabbak lesznek-e az így megtervezett a TTI-politikai eszközök? 5) Milyen mértékben magyarázza a V4 országok gazdasági teljesítményében mutatkozó különbségeket az eltérő innovációs teljesítményük?
A témavezető nemzetközi kutatói hálózatok tagja, így a leendő doktorandusznak lehetősége lesz arra, hogy bekapcsolódjon ezen hálózatok munkájába.
Bővebb információkért keresse Havas Attilát a havas.attila@krtk.mta.hu e-mail címen.

nyelvtudás (magyar oldal): angol; a cseh, lengyel vagy szlovák nyelv ismerete (olvasási szinten) előny

előírt nyelvtudás: English
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )