Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ádány Róza
A magyar lakosság korai elkerülhető halálozásának jellegzetességei és azok összefüggése a társadalmi-gazdasági helyzettel (foglalt)

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Ádány Róza
helyszín (magyar oldal): DE NK MOI
helyszín rövidítés: DEMOI


A kutatási téma leírása:

A kutatási terv a korai halálozások – azon belül is az elkerülhető halálozások – hazai lakosság körében tapasztalható jellegzetességeinek (kiemelten egyenlőtlenségeinek) azonosítását, s azok társadalmi-gazdasági hátterének feltárását tűzi ki célul. A kutatás egyrészt az elkerülhető halálozás térbeli eloszlásának és időbeli alakulásának, másrészt a társadalmi-gazdasági helyzettel való összefüggésének modern, térepidemiológiai módszerek alkalmazásával történő feltárását célozza meg.
Az elkerülhető halálozás koncepciója a kialakulása óta eltelt 40 év alatt tartalmában és terminológiájában is hatalmas változáson ment keresztül. A ’90-es évektől kerül megkülönböztetésre az elkerülhető halálozás két főcsoportja: egyrészt az adekvát egészségügyi szolgáltatások teljes vagy részleges elmaradásához köthető, azaz megfelelő időben és beavatkozással kivédhető, haláleseteket (EEK) magába foglaló; másrészt a népegészségügyi beavatkozások (EMB) elégtelen volta miatt bekövetkező, azaz alapvetően megelőzhető, halálozásokat összefoglaló csoport. E két haláloki csoport indikátorlistája folyamatosan bővül, olykor a korintervallumok is módosulnak, ezért korábbi vizsgálataimat – illetve jelenleg tervezett kutatásaimat is - a területen kiemelkedő, legszélesebb referenciával rendelkező kutatók (Martin McKee és Ellen Nolte) által kialakított, 2004-ben közzétett elkerülhető haláloki csoportokat alapul véve végeztem, illetve kívánom végezni.
Hazánkban az elkerülhető – mind az EEK, mind az EMB – halálozás - csökkenő trendje ellenére - még mindig jelentős mértékben járul hozzá a társadalmi veszteségekhez. Eddigi vizsgálataimban az EEK korai halálozás hazai alakulását és területi egyenlőtlenségeit, valamint a társadalmi-gazdasági helyzettel való összefüggéseit elemeztem. Egyrészt az EEK halálozás és egy kifejlesztett terület alapú, több dimenziós Deprivációs Index (DI) mutató térbeli eloszlása közötti kapcsolat azonosítására, másrészt a társadalmi-gazdasági helyzet hatásának kiküszöbölésével a halálozási egyenlőtlenségek feltérképezésére került sor. Az EMB halálozási főcsoport kapcsán részletesen vizsgáltam a társadalmi-gazdasági helyzet befolyását a túlzott alkoholfogyasztásra visszavezethető, valamint az alkoholos májbetegségek és májzsugor miatti korai halálozás halmozódására.
A tervezett kutatás keretében egyrészt az epidemiológia hatékony eszköztárát, valamint az azt támogató térinformatikai programok (ArcGIS, Rapid Inquiry Facility (RIF), WinBUGS, és SaTScan programok), és matematikai modellezési módszerek adta lehetőségeket használjuk.
A tervezett kutatás témáját tekintve kapcsolódik a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karával korábban közösen végzett, egy másik értekezés alapjául szolgáló közös munkánkhoz, a családorvos által felírt és a beteg által kiváltott sztatinok járási szintű térepidemiológiai vizsgálatához. E kutatás eredményei rámutattak a társadalmi-gazdasági helyzet a preventív medikáció igénybevételét befolyásoló szerepére. Tervezett kutatásom keretében a keringési rendszer betegségei körébe tartozó, artériás és vénás trombotikus megbetegedések miatti halálozások másodlagos (ritkábban elsődleges) megelőzését célzó antikoaguláns kezelés gyakorlata, illetve ennek a deprivációval való kapcsolata kerül vizsgálatra. Az elemzés azonosíthatja az elkerülhető halálozással veszélyeztetett lakosságcsoportokat hazánkon belül, s ezáltal fontos adatokat szolgáltathat lokális és kormányzati döntéshozók, valamint a szakterületi irányítás szakemberei számára elsősorban az egészségügyi ellátás szintjén szükséges fejlesztések tervezéséhez, de az egészségvédelmi-egészségfejlesztési stratégiák, programok célcsoportjainak meghatározásához is.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-11-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )