Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Zoltán András
A kiberbűncselekmények nemzeti és nemzetközi büntetőjogi vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Nagy Zoltán András
helyszín (magyar oldal): Rendészettudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

A kibertér ember alkotta tér, ahol nincsenek politikai vagy természeti határok, és teszi lehetővé távoli célpontok elérésére.
Ha kibertérben megvalósuló bűncselekményeket, terrorcselekményeket vagy éppen harci cselekményeket tekintjük, akkor nem szükséges minden esetben új típusú cselekményekre gondolnunk. A számítógépes hálózatokon is elkövethetők olyan támadások, amelyek a valós térben is megvalósíthatók. A kibertér egy újabb, - a kritikus infrastruktúrák irányítása befolyásolásának lehetősége, a felhasználói elérhetősége nagy száma, a tartalom elérhetőségének hosszabb ideje, mások által történő terjesztése és más okok miatt - sokszor veszélyesebb helyszíne a valós térben is elkövethető bűncselekményeknek.
A kibertérben lezajló támadások egyre szofisztikáltabbak, tömegességük – a látenciát is figyelembe véve – is egyre nagyobb mérteket ölt.
E bűncselekmények veszélyességét tovább növeli az a tény, hogy a felhasználók legtöbb esetben nem is érzékelik, hogy bűncselekmények, visszaélések áldozataivá váltak. Ez nemcsak a nyomozások sikerességét befolyásolják, hanem emiatt elmarad a sértetté válásra, a védekezés fontosságára történő figyelmeztetés is.
A technika fejlődésével folyamatosan a visszaélések, veszélyek is újabb formát öltenek, és az elektronikus adatfeldolgozás és –átvitel, tartalmi közlések funkcióiból fakadóan sokféle formában mutatkoznak meg. Az új típusú visszaélések egyrészt olyan értékeket, érdekeket sértenek vagy veszélyeztetnek, amelyeket a büntetőjog már véd. Másrészt az információs technológia által teremtett új értékek válnak a visszaélések célpontjaivá, amelynek civil- vagy büntetőjogi védelmének feltételeit érdemes átgondolni.
A kibertér határokon átívelő volta és a nemzetközi szolgáltatók sokszor eltérő értékítélete azt eredményezheti, hogy a jogsértések, bűncselekmények nyomozása megnehezül. A tiltott tartalmakat közlő anonim felhasználók felderítése, a felhőszolgáltatóknál vagy másutt tárolt elektronikus bizonyítékok elérhetetlensége akár a nyomozások megszüntetéséhez is vezethet
Szükség van tehát a kibertérben jelentkező bűncselekmények büntetőjogi dogmatikai értékelésére, hiszen a nem kellő mélységű elemzés a tényállások megkettőzésére indíthatja a jogalkotót. Ugyanígy a bűncselekmények nemzetközi jogi anomáliáinak feltárása és megoldására tett javaslatok előbbre viszik a ma még sokszor nehézkes jogérvényesítés lehetőségét.


Jelentkezési határidő: 2018-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )