Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csapó Edit
Molekuláris kölcsönhatások jellemzése felületi plazmon rezonancia spektroszkópiával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Csapó Edit
helyszín (magyar oldal): SZTE, TTIK, Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék
helyszín rövidítés: KFAT


A kutatási téma leírása:

Receptor/fehérje-biomolekula kölcsönhatások feltérképezése egyre inkább a kutatások előterébe kerül. Szemben a korábban alkalmazott izotóp-jelzett technikákkal az elmúlt években számos jelölésmentes eljárást dolgoznak ki a molekuláris kölcsönhatások jellemzésére. A felületi plazmon rezonancia (SPR) egy jelölésmentes méréstechnika, mely alkalmas a kölcsönhatás valós-idejű nyomon követésére, továbbá a kölcsönható pár kvantitatív és kinetikai paramétereinek meghatározására rendkívül kis anyagmennyiség felhasználásával. A méréstechnika alkalmazása során a kölcsönható pár egyik tagját a szenzor felülethez rögzítjük (immobilizáljuk) kémiai kötés kialakítása révén, míg a másik tag oldatát a szenzor felület felett folyamatosan áramoltatjuk és utóbbi felületi feldúsulása (megkötődése) által a szenzor felület felett bekövetkező törésmutató változást detektáljuk. Az asszociációs fázis során, amikor egy kismolekula megkötődik a szenzorfelületen rögzített receptoron, elfoglalva a lehetséges kötőhelyeket egy felszálló ág jelenik meg a szenzorgramon, amely az asszociációs sebességi állandó (ka) meghatározására ad lehetőséget. Az állandósult állapotot elérve a konstans értéket felvevő szenzorjel (RIU) megfelel a szögmodulált berendezés esetén mért szög- illetve a hullámhossz modulált berendezés esetén mérhető hullámhossz eltolódás mértékének. Az említett konstans jeleltolódás arányos a szenzorfelületen kialakuló kötési komplex felületi koncentrációjával, ezáltal alkalmas lehet a kötési állandó meghatározására (KD = kd/ka). Amennyiben a vizsgált analit eltávolítható a funkcionalizált szenzorfelületről, a kötőhelyek felszabadulását kísérő leszálló szenzorgram ág révén a disszociációs folyamathoz rendelhető sebességi állandó válik meghatározhatóvá (kd). Mindezeken felül a molekuláris kölcsönhatásokat több különböző hőmérsékleten is tanulmányozhatjuk. Ezen szenzortechnika felhasználásával tehát nemcsak a kvantitatív és kinetikai információk megadására van lehetőség, de a kölcsönhatás termodinamikai paraméterei is megadhatóak. A kutatási program célja számos molekuláris kölcsönhatás tanulmányozása kvázi kétdimenziós SPR méréstechnika felhasználásával annak érdekében, hogy feltérképezzük egyes receptor-ligandum kölcsönhatások mechanizmusát, továbbá hogy hozzájáruljuk hatékony fehérje-alapú gyógyszerhatóanyag szállító rendszerek tervezéséhez.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-08-21


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )