Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Endokrin betegségek szerepének vizsgálata infertilitásban, asszisztált reprodukciós eljárások (ART)-ban és ART utáni terhességekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Deli Tamás
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK, Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

A minden 7-10. párt érintő, és így népbetegségnek tekinthető infertilitás hátterében számos nem nőgyógyászati endokrin ok állhat (tubáris okok, endometriózis, andrológiai eltérésék, veleszületett vagy szerzett uterinális anatómiai rendellenességek, idiopathiás meddőség stb.). Az esetek 20-45%-ában azonban kizárólagosan vagy egyéb okhoz társulva endokrin rendellenesség azonosítható etiológiai tényezőként. A hormonrendszer funkcionális rendellenességei az ovuláció gátlásával, a csökkent petefészek rezerv révén vagy az endometrium receptivitásának csökkentésével egyrészt a teherbe esést akadályozhatják, másrészt ismételt (habituális) vetélést eredményezhetnek, illetve a terhesség későbbi szakaszában is okozhatnak anyai és magzati szövődményeket. A leggyakoribb ilyen endokrinológiai kórképek a policisztás petefészek betegség (PCOS); ennek részeként vagy ettől függetlenül az inzulin rezisztencia (IR) és a szénhidrát anyagcsere egyéb manifeszt károsodása (T1 vagy T2 diabetes mellitus); hyperandrogenizmus (HA); D-vitamin hiány; a pajzsmirigy funkciózavarai (alul- vagy túlműködése), de akár euthyreosis mellett a thyreoidea autoimmunitás (TAI); a hypophysis diszfunkciója, leggyakrabban hyperprolactinaemia révén, de változatos hypopituitarismus formákban is; mellékvesekéreg alul- vagy túlműködés; a petefészek rezerv életkori csökkenése vagy egyéb eredetű beszűkülése korai petefészek elégtelenségben (POI). Mindezen kórképek célzott keresése az infertilis vagy habituális vetélő beteg kivizsgálása során elengedhetetlen, hiszen jól ismert, hogy már a szubklinikus formában jelen levő endokrin diszfunkció is gyakran eredményez ovulációs és cikluszavart, infertilitást vagy koraterhességi veszteséget. A kezeletlen endokrin betegségek csökkentik az ART hatékonyságát, ide értve az ovuláció indukciótól az inszeminációs kezeléseken (IUI) át az in vitro fertilizáció (IVF) különböző formáit, sőt, akár az újabb eljárások eredményességét is, mint például az in vitro maturáció (IVM), in vitro aktiváció (IVA) vagy ’arteficial ovary’ alkalmazása. Ha létre jön a terhesség, nem csak a korai terhességben, de utána a terhesség II. és III. trimesztere során is káros hatást fejtenek ki a magzatra a kezeletlen anyai endokrin rendellenességek, mely jól mérhető a szülészeti és perinatális mutatókban. Mindezek miatt nagy jelentőségű az endokrin betegségek kivizsgálása és kezelése az infertilis párok kivizsgálása, ART-vel történő kezelése, majd terhessége során.

Kutatásunk célja az endokrin betegségek fenti folyamatokban betöltött szerepének pontosabb megismerése. A klasszikus hormonvizsgálatok mellett az ovarialis rezerv felmérésének (pl. antimüllerian hormon – AMH, antralis tüszők számának meghatározása – AFC stb.), illetve a különböző endokrin kezelések eredményességének (pl. clomifén vs. letrozol ovuláció indukcióra, metformin vs. myo-inozitol IR kezelésre, szelén vs. thyroxin TAI-ban, különbőző D-vitamin vagy AMH szintek mellett végzett ART kezelések eredményességének összevetése stb.) felmérését tervezzük retrospektív és prospektív vizsgálatok révén. Longitudinális vizsgálatokat is tervezünk az infertilitás diagnosztizálásától a meddőségi endokrinológiai kivizsgálás és kezelés, majd a terhesség, szülés és a neonatológiai, de akár a későbbi gyermekkori kimenetel megismerésére, melyek segíthetnek megtalálni a lehető legjobb endokrinológiai kezelést ebben a betegcsoportban.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-11-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )