Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Sejtaktivitás és hálózati aktivitás közötti összefüggés vizsgálata in vitro

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Gulyás Attila
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A hippokampuszból elvezetett különböző EEG mintázatok (oszcillációk) jó korelációt mutatnak az állat viselkedésével. Ritmikus théta (θ) –hullám figzelhető meg az állat felderítő tevékenysége (exploráció) alatt. Evés, ivás, mozdulatlan ébrenlét és lassú hullámú alvás során megjelenő oszcilláció az ún. éleshullám és az azt kísérő fodor (ripple) aktivitás mely fontos szerepet játszik a memórianyomok bevésésében. Ez in vitro hippokampális szeletekben is spontán generálódó, nagy amplitúdójú, 30-70 ms időtartamú szinkron idegi tevékenység. Az éleshullámokat kísérő fodrok az egészséges hippokampuszban előforduló legnagyobb frekvenciájú jelenségek, melyek alatt mind a principális sejtek, mind az interneuronok szinkronizáltsága magas. Farmakológiai beavatkozással gamma oszcilláció váltható ki. Ez egy kis amplitúdójú, gyors oszcilláció, amely nagy szerepet játszik a különböző szenzoros bemenetek időbeli összerendezésében, valamint a rövidtávú memóriafolyamatokban.

Célkitűzések
A hippokampális oszcilációk in vitro vizsgálatával azt igykeszünk megérteni, hogy:
• milyen a különböző idegsejttípusok viselkedését az egyes populációs aktivitások
• hogyan generálja az egyes sejtek együttműködése az egyes hálózati aktivitás,intázatokat
• sejtekre érkező serkentő és gátló bemeneteket a sejtek hogyan integrálják
• hogyan változik a sejtek közötti szinaptikus integráció dinamikáját a hálózati aktivitás függvényében.

A kutatás módszertana
Kísérleteinkhez egérből nyert in vitro hippokampális szeleteket használunk. Párhuzamosan monitorozzuk a hálózat által generált oszcillációkat field elektródékkal és a sejt által produkált kimeneteleket cell-attached elvezetéssel, majd pedig a sejtekre érkező bemeneteket whole-cell patch clamp technikával. Párhuzamosan monitorozzuk a sejtre érkező bemeneteket vagy a sejt által generlát kimeneteket. Az adatokat számítógépen rögzítjük és off-line elemezzük a hálózati és sejtparaméterek közötti összefüggéseket. Az in vitro jelölt sejteket anatómiailag azonosítjuk.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )