Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Guttman András
Szimulált kozmikus sugárzás hatása az emberi immunglobulinok N-glikozilációjára

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Vegyészmérnöki és Anyagtudományok Doktori Iskola

témavezető: Guttman András
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem, Transzlációs Glikomika Kutatócsoport
helyszín rövidítés: PE


A kutatási téma leírása:

Mélyűri misszió során (Mars küldetés 2-3 éves teljes küldetés idő) az űrhajósok - a szondák általi mérések alapján - várhatóan akkora mértékű részecske sugárzásnak lesznek kitéve, amely meghaladja a földi körülmények között élő ember teljes élete során a szervezete által elnyelt dózisnak megfelelő határértékeket. Ez a megnövekedett sugárdózis elsősorban a kozmikus sugárzás (GCR) és a Napszél tevékenység (SPE) miatt következik be. Az emberi immunglobulinok N-glikozilációjának specifikus mintáit már számos betegséggel, például autoimmun betegségekkel, malignus transzformációval, krónikus gyulladással és öregedéssel is összefüggésbe hozták. A PhD munka célja az alacsony energiájú proton sugárzásnak és további nehezebb ionsugárzásoknak az immunoglobulinok N-glikozilációs profilra gyakorolt hatásának vizsgálata lesz, annak érdekében, hogy a sugárzás által indukált betegséggel kapcsolatos N-glikozilációs változások az űrutazás során mint biomarkerek észlelhetők-e vagy a sugárzás közvetlen N-glikán roncsoló hatása következtében történik szerkezeti változás. A kísérletek során két ionizációs forrást tervezünk alkalmazni az Űrben mérhető részecskesugárzás szimulálása érdekében: 1.) Van de Graaff generátort, amely vákuumban, szilárd halmazállapotú minták proton és nehéz ion általi besugárzására alkalmas és 2.) Tandetron gyorsítót a minták vizes oldat formájában való besugárzására. A szerkezeti szénhidrát-analízist kapilláris elektroforézissel kívánjuk végezni lézer indukált fluoreszcens detektálással, hogy meghatározzuk a szimulált űrsugárzás hatásait az immunoglobulin minták N-glikozilációjára. A munkának ezen részében a hallgatónak lehetősége lesz szakmai gyakorlatot szerezni kollaborációs partnerünknél, a kaliforniai NASA Jet Propultion Laboratory-nál (JPL). Várhatóan a kémiai kötések felbontásához nagyságrendekkel nagyobb sugárzási dózisok szükségesek, mint amit a jövőbeni űrhajósok egy mélyűri út alatt elszenvedhetnek, ami a glikánok biomarkerként történő használatát az űri körülmények között is megerősíti az űrhajósok egészségi állapotának folyamatos monitorozása érdekében. Következésképpen az immunoglobulinok N-kötésű szénhidrátprofil változásai molekuláris diagnosztikai eszközként történő használhatóságát feltételezi az űrben.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )