Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Diabeteses betegek dietoterápiájának támogatása mobil szakértői rendszer használatával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Vassányi István
helyszín (magyar oldal): SE és Pannon Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A téma indokoltsága
A krónikus, nemfertőző betegségek vezetők a mortalitási és a morbiditási statisztikák tekintetében, ezen betegségek elkerülhető rizikófaktorai a helytelen életmódra vezethetők vissza. Hasonlóképp a diabetes és manifesztálódott diabetes szövődményei is.
A Nemzetközi Diabetes Szövetség (International Diabetes Federation) adatai szerint a világon 387 millió ember él cukorbetegséggel, a diabetes pervalenciája 8,3%. A hazai népesség körében a cukorbetegség előfordulása 7,5%. A KSH adatai szerint a háziorvosi, házi gyermekorvosi szolgálathoz bejelentkezett és cukorbetegséggel diagnosztizált betegek 10 ezer lakosra vetített száma a 2003-as 627-ről 2013-ra 1131-re (11.3%-ra) nőtt.

A kutatás tárgya és célja
A Táplálkozástudományi elemzések és dietoterápiás intervenciók programhoz csatlakozva Pannon Egyetem Egészségügyi Kutató- Fejlesztő Központjában mobil applikációs rendszer dietetikai fejlesztésének támogatása, aminek használatával a diabetes progressziója lassítható a betegség szövődményei mérsékelhetők.

A kutatás háttere és előzményei
A Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központjában (PE-EIKFK) 2001 óta futnak életmód-támogatással kapcsolatos kutatási-fejlesztési projektek, melyekhez a szükséges klinikai hátteret több ellátó intézmény biztosította. Az aktuális projekt, melyben 2014 óta részt veszek, a Telemedicina fókuszú kutatások orvosi matematikai és informatikai tudományterületeken című, TÁMOP-4.2.2.A-2011/1/KONV-2012-0073 számú projekt Életmód-elemzés és -tanácsadás című alprojektje. Az EIKFK közreműködésével az életmód-támogatás témájában az utóbb 10 évben született 3 PhD fokozat, egy nemzetközi szabadalom, mintegy 70 hazai és nemzetközi tudományos publikáció és előadás, 25 diploma- és szakdolgozat, illetve tudományos diákköri dolgozat, egy OTDK I. és II. díj. A megcélzott kutatás konkrét előzménye a fenti TÁMOP projekt során létrejött okos telefonos Lavinia életmód-tükör alkalmazás és az azt támogató szakértői rendszer, mely elsősorban a krónikus betegséggel és a testtömeg-problémákkal küzdők számára tud segítséget nyújtani a dietetikai szaktudás megfelelő formalizálása révén. A rendszer szolgáltatásait több rehabilitációs környezetben zajló illetve járóbeteg klinikai kísérletben validáltuk, elsősorban inzulinnal kezelt cukorbetegek részvételével, az eredményeket publikáltuk. Az EIKFK további feladatai közé tartozik a szakértői rendszer és a dietetikai szabálybázis továbbfejlesztése, a jelenleg futó vizsgálatok lefolytatása, kiértékelése és új vizsgálatok indítása, melyekhez dietetikai szakértelem és kutatómunka szükséges.

A kutatás hipotézise
A mobil applikációs rendszerek individualizált beteg-edukációs és motiváló értékelési rendszereken továbbá a vércukor-prognózis lehetőségén keresztül támogatják a megfelelő életmód elsajátítását.

A kutatás módszere
• A mobil információs rendszer használata diabeteses betegek körében
o Betegedukáció az életmódnaplózásra és az alkalmazás használatra vonatkozóan.
o Életmódnaplózás, mely tartalmazza az étrendi naplót, a fizikai aktivitást, a vércukor értékek (esetenként más mérési eredmények rögzítését, pl. vérnyomás, testtömeg) és a gyógyszerelést.
o Adatfeldolgozás, értékelés: hypoglyicaemiák és hyperglycaemiák számának változása a vizsgálati időszak alatt.

A kutatás lépései
1. szakirodalmi áttekintés, adatbázis-építés
• adatbázis fejlesztés (nemzetközi glikémiás-indexek alapján, szénhidráttípusok differenciálása a hazai és a nemzetközi tápanyag adatbázisok szerint)
• a vércukorszint prognosztizálás dietetikai támogatása, vércukorszint előrejelző matematikai modellek elemzése dietetikai szempontból
2. a mobil alkalmazás fejlesztésének dietetikai támogatása, az alábbi súlypontokkal
• individualizált beteg-edukációs és motiváló értékelési módszerek beépítése
o az elfogyasztott táplálék energia és tápanyagtartalmára vonatkozóan
o az elfogyasztott nyersanyagok, élelmiszerek ételek, italok glikémiás-hatásának kiértékelésére alkalmas módszertan kidolgozása
o a várható vércukor értékek modellezése és megfelelő visszajelzése a beteg számára
3. életmód-támogatás hatását vizsgáló klinikai vizsgálat tervezése
• a balatonfüredi Honvéd Kórház diabeteses betegeinek körében
• egészséges és prediabeteses járóbetegek körében

4. klinikai tesztelés
• betegoktatás (program használata)
• vércukorértékek változásának elemzése az életmód támogató információs rendszer használatát követően
5. eredmények értékelése, publikálása

A kutatás várható innovatív eredménye
• A mobil alkalmazás rendszeres használatával javul a diabeteses betegek étrendi és vércukor naplózási készsége.
• A beteg visszajelzést, illetve előrejelzést kap az elfogyasztott vagy az elfogyasztani kívánt táplálék energia és tápanyagtartalmáról és annak vércukoremelő hatásáról.
• A helyes életmód és ezen belül is a megfelelő táplálkozási szokások elsajátításával javulnak a betegek vércukorértékei, ritkulnak a hypoglycaemiás állapotok.


Jelentkezési határidő: 2018-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )