Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A különböző gyepkezelési módszerek hatása a gyepek életközösségére, különös tekintettel a Natura 2000-es területekre

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Juhász Lajos
helyszín (magyar oldal): DE MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
helyszín rövidítés: B/121


A kutatási téma leírása:

Európa, így Magyarország területének jelentős része az emberi tevékenység által átalakított, megváltoztatott. A még fennmaradt természetszerű élőhelyek nagyobb része az utóbbi időszakban hazai vagy nemzetközi szintű védelem alá került. A hazai gyepterületek nagyobb része egyben az európai ökológiai hálózat részét képező Natura 2000-es rendszer része. E mellett számos gazdálkodó lehetőséget lát a gyepeken az AKG előírásainak betartásával természetkímélő gazdálkodást folytatni. A gyepkezelés, az egykori természeti területek rekonstrukciója, „újraélesztése” a természetvédelem, valamint a természeti területeken gazdálkodók közös feladata is.
A doktori téma Natura 2000-es, jórészt természetvédelmi területek élőhely/gyepkezelését, védőzónák megfelelő kialakításának és módszereinek kidolgozását célozza.
A kutatások különböző területeken, eltérő gyeptársulásokon történhetnek az alábbi kérdésekre történő válaszokkal:
- Melyek azok a gyepkezelési módszerek, amelyek alkalmasak mind az állattenyésztés céljainak megvalósítására, mind a természet védelme, kiemelten a sokkféleség megóvása érdekében?
- Milyen hatása lehet a különböző módon kialakított védőzónák (búvósáv) a természetes életközösségekre?
- Melyik a legmegfelelőbb gépi kaszálási módszer a természetkímélő gyepkezelésben?
- Mennyiben lehetséges a kaszálással kezelt gyepterületek ökológiai egyensúlya és a jövedelmezőség közötti összhang megteremtése?
A kutatási témára jelentkezőnek feladata lesz a fenti élőhely-együttesek néhány kiválasztott indikátorcsoportján keresztül: florisztikai felmérések – pl.: őshonos/inváziós fajok aránya –, faunisztikai adatgyűjtés – rovarfauna talajcsapdás vizsgálata, a madárközösségek szerkezetének felmérése, a becserjésedés, befásodás szukcessziós folyamatának rögzítése.
A doktori program eredményeként értékelésre kerülhetnek a gyepgazdálkodás és az élő közösségek kapcsolata, a biológiai sokféleség megőrzése érdekében, a különböző gyepkezelési gépi módszerek összehasonlításával. Önálló kutatásként kell értékelni a búvó/védősávok szerepét (amelyek kialakítása a Natura 2000-es, valamint az agrár környezetgazdálkodási programba bevont területeken kötelező élőírás), ezek a gyep életközösségére gyakorolt hatását. A kutatás részét képezi a szegélyzónában és a gyep belső területén kialakított védőzónák között az életközösségek jellemzőinek feltárása.
A vizsgálatok részét képezi két őshonos állatfaj legelési jellemzőinek felmérése is a különböző módon kialakított védőzónák összehasonlításával.
A vizsgálatok helyszínei, a felmérések, egyes infrastrukturális berendezések (pl.: gyepkezelések gépei) a kutatásokhoz biztosítottak. A kutatás két helyszíne a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzeten belül, a Tiszatáj Közalapítvány területe. A területen gazdálkodók kifejezetten támogatják a tervezett kutatási programot, kísérleti területek biztosításával, valamint kisegítők munkájával. A másik vizsgálati terület a Pro Vértes Közalapítvány terület együttese, ahol a különböző gépi kaszálási és egyéb gépesítési módok értékelésére is lehetőség lesz.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )