Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kiss Jenő
Nagyízületi protézisek térbeli migrációjának vizsgálata radiosztereometriai módszerrel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Kiss Jenő
helyszín (magyar oldal): Fővárosi Önkörmányzat Szent János Kórháza és Észak-budai Egyesített Kórházai
helyszín rövidítés: FÖSZJ


A kutatási téma leírása:

Az arthroplastica az ortopéd sebészet egyik kimagaslóan sikeres területe. A nagyízületi (csípő, térd, váll) endoprotézisek beültetésének célja a fájdalmas, kifejezetten károsodott ízületi felszínek pótlása, a betegek életkorának megfelelő funkció visszaállítása. Sajnos az endoprotézisek átlagos élettartama még ma is csak mintegy 10-15 évre tehető. Az ortopéd sebész és betegének természetes igénye, hogy a lehető legjobb eredményt nyújtó, legtartósabb protézis kerüljön beültetésre.
Az endoprotézisek beültetésének pontossága fontos és alapvető a protézisek kihordási idejének tekintetében. Az idő előrehaladtával a térdprotézisek lazulnak, migrálnak, évente kb. 0.1-0.2 mm sebességgel. A beültetett protézisek pontos térbeli helyzetének meghatározása és a migráció pontos numerikus nagysága radiosztereometriai analízissel (RSA) nagy pontossággal mérhető.

Előzmények (2007-2009):
A Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórház Ortopédiai-Traumatológiai Osztályán működésbe állítottunk egy a forgalomban lévő és széles körben elterjedt, kipróbált marker-alapú radiosztereometriai rendszert (UmRSA).
Korszerüsítettük a röntgencsöveket, új röntgenasztalt állítottunk be.
A Budapesti Műszaki Egyetem (BME) kutatócsoportjával közösen új, az eddigiektől eltérő pontmeghatározási elven működő rendszert dolgoztunk ki, mely a próbafelvételek eredményei alapján alkalmas a további vizsgálatokra.
A jelzőgolyók beültetését 2007 végén elkezdtük, és máig mintegy 20 térdprotézis beültetésen átesett betegnél alkalmaztuk.

Céljaink:

1. A beültetett térdízületi endoprotézisek térbeli helyzetének és migrációjának meghatározása az idő függvényében radiosztereometriai analízissel.
2. Csípő-, és vállprotézisek beültetésénél jelzőgolyók elhelyezése, az RSA vizsgálatok megkezdése.
3. Ízületenként a különböző típusú protézisek (csípő: cementezett - cement nélküli, térd: all-poly – fémtálcás) térbeli migrációjának, a lazulás sebességének meghatározása rövid és hosszú távon.
4. Az RSA módszer hosszú távú cost-benefit értékének a meghatározása. A migráció sebességének meghatározásával a revíziós műtétek a korábbi gyakorlattól eltérően hamarabb tervezhetővé válhatnak és a csontdestrukció megelőzhető.

A vizsgálat menete:

A klinikai vizsgálat a beteg gyógyszerelését nem érinti, a beteg a vizsgálattól függetlenül beállított gyógyszereit szedi. A vizsgálat potenciálisan veszélytelen, kedvezőtlen eseményre nem kell számítani.
Az első vizsgálat lefolyása:
A résztvevő alkalmasságának elbírálása.
A résztvevő tájékoztatása.
A beleegyező nyilatkozat aláírása.
Fizikális vizsgálat, egységes, nemzetközileg elfogadott az adott ízületi funkciót értékelő pontrendszerek felvétele.
Szubjektív értékelőlap kitöltése (SF-36)

Műtét:
Az endoprotézis beültetés meghatározott műtéti protokoll szerint történik. A beteg szervezetébe a műtét során 0.8-1 mm átmérőjű 8-10 jelzőgolyót kell elhelyezni periprotetikusan, az erre külön kialakított, kereskedelmi forgalomban kapható eszköz segítségével. Ez a beavatkozás, mely a hasonló vizsgálatok során nemzetközileg elfogadott eljárás, a beteg számára veszélytelen, csupán néhány perccel hosszabbítja meg a műtétet és a műtét eredményességét nem befolyásolja.


Radiológiai vizsgálat a protézisek térbeli helyzetének meghatározására és a migráció számítására:

Műtétet követően 1-14 nappal, majd a szakmai kollégium ajánlásának megfelelően 3, 6, 12 és 24 hónappal később végzünk radiológiai vizsgálatot. A röntgenvizsgálat közel egy időben két különböző irányból, két külön röntgencsővel, két külön filmre való expozíciót jelent 50-60 kV, 100-200 mAs expozíciós paraméterekkel. Ez nem haladja meg a betegek szokásos utánkövetése során alkalmazott kétirányú röntgenfelvételnél alkalmazott expozíciós paramétereknek (60-70 kV, 150-200 mAs), azaz a betegek számára nem jelent többlet sugárterhelést. A röntgenfilmeket speciális, kalibrált mérőkeretbe helyezzük, a mérőkeretbe épített műanyaglapban található golyók, amelyek a filmre vetülve azon megjelennek. Ezek adják a külső koordinátarendszer mérőpontjait. A periprotetikusan elhelyezett jelzőgolyók térbeli helyét e koordinátarendszer segítségével határozzuk meg, az így kapott belső (az illető csonthoz kötött, fix) koordinátarendszerhez képest adható meg az implantátumok mindenkori helyzete. Az elkészült röntgenfelvételeket UmRSA számítógépes feldolgozó programjai segítségével analizáljuk.

Dokumentáció, adatvédelem:

A dokumentációt az adatlapon vezetjük. Minden beteg vizsgálati sorszámot kap, a számítógépbe csak ez az azonosítószám kerül, név, TAJ-szám, vagy egyéb a beteg azonosítására alkalmas adat nem. A vizsgálat vezetője egy külön lapra jegyzi fel, hogy az egyes azonosító számok mely beteget takarják. Ezt a listát a vizsgálati dokumentációtól elkülönítve tároljuk.

Adatfeldolgozás:

A röntgenfelvételeket scannelést követően részben a megvásárolt UmRSA szoftvercsomagjával, részben a BME Fotogrammetriai tanszékén működő optikai leolvasóval nyert adataiból saját fejlesztésű programmal értékeljük.
Statisztikai elemzéseket a Statistica valamint SPSS software-csomagokkal végezzük.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2019-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )