Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Purebl György
Depresszió és öngyilkosság-megelőzés közösségi és transzkulturális vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Purebl György
helyszín (magyar oldal): SE Magatartástudományi Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A depresszió a WHO előrejelzése alapján 2020-ra a második legnagyobb népegészségügyi megbetegedéssé lép elő az 1990-es negyedik helyről, és bár az öngyilkosság, mint halálok az összes halálozás közt alacsony arányt képvisel, mégis kiemelt helyet foglal el a megelőzés szempontjából. A depresszió azonban nemcsak az öngyilkosságon keresztül növeli a mortalitást. Számos krónikus betegség komorbid állapota, negatívan befolyásolja ezen betegségek lefolyását, növeli a betegségterheket, az egészségügyi költségeket, és végső soron növeli az összmortalitást is.

Magyarországon a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete 2004-ben csatlakozott az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (European Alliance Against Depression, EAAD) elnevezésű nemzetközi beavatkozási programhoz. A program előzménye a Gotland-tanulmány és az annak a tanulságaira épülő Nürnbergi Szövetség a Depresszió Ellen volt, amelyek során a beavatkozás ideje alatt az öngyilkosságok száma jelentősen csökkent. A programok a többszintű beavatkozás elvét követik, ahol a probléma, a betegség felismerése, kezelése, az öngyilkosság megelőzése nem csupán egy csoporton, egy szakterületen múlik, hanem a különböző megközelítési módok integrálására, összefogásra, a szinergikus hatásokra épülő beavatkozás eredménye. A magyar program Kopp Mária vezetése alatt kimagasló nemzetközi elismerést vívott ki.

Részben talán emiatt, részben pedig az egyébként is nemzetközi hírű magyar öngyilkosság-kutatás miatt (a sok kiváló magyar kutató között Rihmer Zoltán és Fekete Sándor nevét mindenképpen meg kell említenünk) az Európai Unió a Joint Action of Mental Health and Well Being programja 4-es munkacsomagjának („Taking evidence-based actions against depression, including actions to prevent suicide”) koordinálását munkacsoportunkra, vezetését (Work Package Leader) pedig rám bízta. Így a közeljövőben kutatásainkat még szélesebb körű európai együttműködésben végezhetjük majd.

Az egyre szélesedő nemzetközi együttműködések nem nélkülözhetik a transzkulturális szempontokat. Mind a migráció, mint az adott közösségen belüli (szub)kulturális sodródás megnövelheti mind a depresszió, mind az öngyilkosság kockázatát. A megelőzésben oly fontos közösségi kommunikáció, stressz- és konfliktuskezelés mindezek miatt nem nélkülözheti a kultúrák közti kommunikáció szempontjait. A kultúrák közti kommunikáció gátjairól már sokat tudunk, annál kevesebbet azonban azokról a hatékony módszerekről, melyek képesek ezeket a gátakat felszámolni. A kulturális kommunikációs gátak felszámolása pedig nemcsak a közösségi egészségfejlesztésen, hanem a klinikumban is nagyon fontos.

A doktori program során vezetett kutatások az alábbi általános célkitűzések részterületeit vizsgálják:

1. A közösségi alapú depresszió és öngyilkosság-megelőző programok reprodukálható hatótényezőinek feltárása
2. Bizonyítékokon alapuló közösségi megelőző módszerek fejlesztése
3. A transzkulturális konfliktusok beavatkozási pontjainak azonosítása
4. Transzkulturális konfliktuskezelő módszerek fejlesztése


Jelentkezési határidő: 2018-08-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )