Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Molnár Miklós Zsolt
Alvászavarok krónikus vesebetegek körében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Molnár Miklós Zsolt
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Kutatásaink során a krónikus veseelégtelen betegek körében előforduló alvászavarok gyakoriságát, az alvászavarok pathomehanizmusában feltételezhetően szerepet játszó tényezőket, az alvászavarok fennállásával összefüggésben álló korrelátumok epidemiológiai kérdéseit tanulmányozzuk. Elemezzük az alvászavarok és a terápia életminőséggel és egyéb végpontokkal való összefüggéseit is.
Krónikus vesebetegségben szenvedők körében kiemelkedősen gyakoriak az alvászavarok. E betegcsoportban elsősorban négy alvászavar fordul elő: nyugtalan láb szindróma (Restless Legs Syndrome - RLS), a periodikus lábmozgászavar szindróma, az alvási apnoe szindróma és az inszomnia. Mindezen alvászavarok rosszabb életminőséggel járnak együtt, fokozzák a krónikus vesebetegség tünetei okozta betegségterhet, rontják a betegek kezelésének és rehabilitációjának eredményességét. Mind a RLS, mind az alvási apnoe szindróma (egyelőre ismeretlen mechanizmusok révén) kapcsolatban áll a betegek túlélésével.
Jelenleg nem ismert, milyen tényezők eredményezik, hogy ezen alvászavarok lényegesen gyakoribbak vesebetegek körében, mint nem vesebeteg populációkban, ugyanakkor több vizsgálat adatai alapján feltételezhető az uraemiával kapcsolatos tényezők szerepe. Korábbi vizsgálatok alapján felmerült a vashiány, anaemia, uraemiás toxinok potenciális kóroki jelentősége. Az utóbbi években részben saját vizsgálataink alapján is előtérbe került a krónikus gyulladás feltételezett jelentősége is.
Korábbi vizsgálataink során elsőként mutattuk ki, hogy a vesetranszplantációt követően a nyugtalan lábak szindróma (RLS) és az inszomnia prevalenciája szignifikáns mértékben csökken. Kimutattuk, hogy a RLS fennállása és a betegek túlélése között kapcsolat áll fenn, valamint igazoltuk, hogy az alvászavarok jelenléte vesetranszplantált és dializált betegekben rosszabb életminőséggel jár együtt. Poliszomnográfiás módszerrel megerősítettük, hogy az alvási apnoe szindróma igen gyakori vesetranszplantált betegek körében.
Kutatásaink a SE Magatartástudományi Intézet Alvásmedicina Munkacsoportjában zajlanak. E multidiszciplináris munkacsoport egyedülálló keretet biztosít az alvászavarok interdiszciplináris kutatására, számos vizsgálómódszer megismerésére, valamint az eredmények elemzésének, értékelésének elsajátítására Vizsgálatainkban predializált, dializált és vesetranszplantált betegek körében kérdőíves módszerek mellett poliszomnográfiával, illetve egyéb műszerekkel végzünk alvásvizsgálatot. Tovább tanulmányozzuk a fenti betegségek prevalenciáját, választ keresünk arra a kérdésre, hogy a betegségek jelenléte, mely tényezőkkel mutat összefüggést. Vizsgáljuk az egyes alvászavarok és a klinikai kimenetel (életminőség, morbiditás, graft-túlélés, mortalitás) kapcsolatát. Tanulmányozzuk az uraemia illetve a kezelés egyes elemei és az alvási mikrostruktúra összefüggéseit is.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-08-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )