Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Új vallási, ifjúsági és önsegítő közösségi mozgalmak szociológiája

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
szociológiai tudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Török Péter
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A szociológia az emberi magatartás normákon, szerepeken, intézményeken és kultúrán keresztüli szabályozásának vizsgálata, mely szabályozást a társadalom tipikus egységei teremtik meg sajátos folyamatok által, s magukra nézve kötelezőnek tartanak. Ez a szabályozás természetesen visszahat az egyénre, annak egészségére, hisz még ha ki- vagy átalakítója is ennek a szabályozásnak, szembetalálkozik aztán avval a ki nem kerülhető kérdéssel, hogy betartsa-e ezeket a szabályokat, azaz konform magatartást tanúsítson, vagy pedig deviáns legyen. Minden más társadalomtudományhoz hasonlóan a szociológia sem hoz döntést az egyén helyett, de a magatartásszabályozás működési mechanizmusainak feltárásával segítséget nyújt a döntés lehetséges következményeinek rámutatására. Ez pedig nagymértékben hozzájárul mind fizikai, mind pedig mentális egészségünk megóvásához, javításához.
Mindig is voltak, és alakultak új vallási entitások, ugyanakkor elismert, hogy az emberiség történelmében vannak olyan időszakok, amikor vallásilag valami új indul el, egyértelműen változás áll be. A nyugati társadalmak ilyen időszaknak voltak tanúi mindenképpen a második világháborút követően, főleg a hatvanas és hetvenes években. Az új vallási mozgalmakkal azért érdemes foglalkozni, mert önmagukban érdekesek, ellentmondásosak, nagy a hírértékük, a befogadó társadalom mikrokozmoszai, s ezért is alkalmasak különféle teóriák tesztelésére, illetve képesek a szélesebb társadalom integrációjára. Doktori iskolánk szempontjából azonban a legfontosabb szempont az, hogy egyfajta „kutató laboratóriumként” használhatjuk őket. Más szóval, még ha az új vallási mozgalmak hirtelen el is tűnnének, azokat a témákat, amelyek velük kapcsolatban a kutatók figyelmébe kerültek – például a komfort és deviáns viselkedés társadalmi definíciója, a rokonok és állami szervek jogi lehetőségei az egyének szabadságjogaival szemben, a karitatív státuszból adódó gazdasági előnyök alkalmazása, a megtérés folyamata, s a karizmatikus személy, illetve hatásának tanulmányozása – továbbra is kutatnunk kellene. Ez a lehetőség különösen jelentős az egyes személyeken végzett, s morálisan megkérdőjelezett pszichológiai kutatások (pl. a Milgram kisérlet) utáni időszakban, amikor ezekben a mozgalmakban a kutatók megtalálják mindazt, amit laboratóriumilag kellene előállítani.
Mentálhigiénés szempontból különös érdeklődésre tarthat számot a megtérés kérdése a be nem következett próféciák, elvárások hatása, a mozgalomból való kilépés egészségügyi hatásai, a mozgalom és a befogadó társadalom közti konfliktusok forrásai, illetve azok kezelése, stb. Mindezt természetesen az új vallási mozgalmak és a már hagyományosnak – „történelminek” – nevezett vallási entitások tagjai közti, valamint a magukat a vallástalanság valamilyen típusával jellemzők összevetésével érdemes végezni. Különlegesen érdekes szempont lehet a sport, a higiéné, a tudomány, művészet és a vallás együttes jelenlétének vizsgálata, melynek megvalósulása a görög gymnasionban pedagógiai elv volt.
A témában való jártasság megszerzése érdekében „Bevezetés a vallásszociológiába”, és az „Új vallási mozgalmak szociológiája” címmel tervezek kurzust indítani.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-08-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )