Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bercsényi Miklós
A süllő (Sander lucioperca) intenzív tenyésztése során fellépő stressz állapotok csökkentése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
állattenyésztési tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Bercsényi Miklós
társ-témavezető: Jeney Galina
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A süllő egy perspektivikus, piaccal rendelkező, fontos halfaj, melynek intenzív tenyésztési technológiája csak részben kidolgozott. Tenyésztése során a legfontosabb korlátozó tényező a fokozott a stresszérzékenysége. A környezeti stressz elkerülhetetlen komponense és egyik fő korlátózó környezeti tényezője a halak intenzív tenyésztésének. Az elhúzódó stresszállapotnak negatív hatása van számos szaporodással és tenyésztéssel kapcsolatos paraméterre, illetve a betegségekkel szembeni ellenálló képességre. A stresszhatások csökkentése növeli a tenyésztési technológia biztonságát. A süllő esetében ez a kérdés különösen fontos, mert egyfelől új faja az intenzív haltenyésztésnek, másfelől kiemelkedően érzékeny a környezeti hatásokra.
A süllők stresszválaszával foglalkozó kutatások célja, hogy az intenzív tenyésztési technológiát biztonságosabbá tegye, kiváltképp a kritikus életszakaszokban. Ennek érdekében a jelölt feladata a süllő stressz- és immunválaszának vizsgálata lesz a nevelés különböző szakaszaiban. Vizsgálni fogja anyahalak szaporítás közbeni stressz- és immunválaszát, illetve összehasonlítja intenzív és vad körülmények között tartott anyák ivadékait szállítás és tápraszoktatás közben, összehasonlítja továbbá a két vonalat különböző nevelési rendszerekben (intenzív beltéri rendszer, szabadtéri átfolyóvizes rendszer). A süllő stressz válaszának jellemzését követően az ivadéknevelés technológiájának fejlesztése érdekében a jelölt tanulmányozni fogja probiotikumos tápok hatását. A vizsgálatokat vérből és nyálkából mérhető stressz- és immunparaméterek (kortizol, glükóz, lizozim, összes fehérje, immunglobulin) elemzésével fogja végezni, valamint stressz-, és immungének expresszióját is vizsgálni fogja.
A jelölt kísérleti munkáját az egyetem, az együttműködő kutatóintézet és halgazdaság (H&H Carpio Halászati Kft.) létesítményiben fogja végezni.
A Pannon Egyetem akvakultura, valamint a NAIK-HAKI immunológia csoportjai, számos alkalommal foglalkozotak más halfajok stressz-, és immunológiai állapotának tanulmányozásával és annak javításával táplálékkiegészítők használata révén. A jelölt az ezen jellegű vizsgálatokat és eljárásokat fogja adaptálni süllőre.
Jelenleg több projekt is irányul a süllők stresszválaszának vizsgálatára:
• Aquaexcel 2020 WP 6.2. Kísérleti hal-kezelések: szállítás (tóból recirkulációs rendszerbe), stressz hatások vizsgálata süllőnél;
• Fölművelésügyi Minisztérium által finanszírozott projekt: Süllő intenzív iparszerű, ivadéknevelési technológiájának kidolgozása;
• GINOP-2.3.2-15-2016-00025 “Fogyasztói igényekhez igazodó, gazdaságilag jelentős haszonhalaink (harcsa, ponty, süllő) genetikai erőforrásainak és tenyésztés-technológiájának innovatív fejlesztése”

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
A pályázónak képesnek kell lenni az irányított munka mellett konstruktívan, önállóan is dolgoznia. A témához terepmunka is kapcsolódik, amelyen szintén részt kell vennie a hallgatónak. Az angol nyelvnek a szakirodalom könnyed megértését biztosító ism

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-06-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )