Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Galiba Gábor
A LED fényforrások alkalmazása a növénynevelésben: a fény intenzitásának és összetételének hatása a növények metabolikus folyamataira

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Galiba Gábor
helyszín (magyar oldal): Martonvásár
helyszín rövidítés: MA


A kutatási téma leírása:

A jövő generáció egyik legfontosabb kihívása, hogy a gyorsan növekvő népességet a változó éghajlati viszonyok között is elegendő mennyiségű és minőségű élelmiszerekkel lássák el. Megnövekedik az igény a friss, helyben termelt egész éveben hozzáférhető, állandó és jó minőségű termékek iránt. Ennek megvalósításához egyre szélesebb körben használnak különböző növénynevelő (zárt üvegházak, a vertikális kertészkedés) rendszereket. A LED-ek egy innovatív mesterséges világítási forrást jelentenek a növények számára, úgy kiegészítő, mint kizárólagos forrásként. Magas fényintenzitásuk, változtatható spektrális összetételük és optimális energiagfelhasználásuk alkalmassá teszi őket, a növekedés és a metabolikus folyamatok irányított befolyásolására, a termés minőségének és mennyiségének javítása érdekében.
A kutatásaink során vizsgáljuk a fény spektrális összetételének (távoli vörös, vörös, kék és UV sugárzás) és intenzitásának a növények fejlődésére és különböző metabolikus folyamataira gyakorolt hatását. Vizsgáljuk többek között a fotosziknetikus folyamatok, pigmentösszetétel módosulásait, a fehérje és szénhidrát anyagcsere változásiat, az másodlagos anyagcseretermékek (fenolok, polifenolok) és antioxidánsok (glutationok , C vitamin és tokoferol) mennyiségének fényindukált változásait.
Célunk feltárni, a LED-eknek a növények elsődleges és másodlagos anyagcseréjére gyakorolt hatását, valamint, hogy a növények különböző fejlődési fázisaiban mely fényviszonyok biztosítják a legoptimálisabb eredményet a növény számára. Vizsgáljuk továbbá, hogy hogyan befolyásolható az ízanyagok kialakulása a spektrális összetétel megváltoztaásával.
Minedezen vizsgálatok hozzájárulhatnak a LED-es világítási technológiák hatékony felhasználásához a növénytermesztésben a fény mennyiségének és összetételének fejlődési fázittól függő dinamikus változásával irányított növényi reakciókkal javítsuk a termés mennyiségét és minőségét.
Az MTA Mezőgazdasági Intézet Közép-Európa egyik legnagyobb mesterséges növénynevelő komplexumával (Phytotron) rendelkezik. Számos fitotron kamrája LED fényforrásokkal felszerelt, melyek lehetővé teszik, hogy a fény intenzitását és spektrális összetételét széles tartományban változtathassuk. Komplex fiziológiai, metabolomikai (GC-MS, ion mobility ESI-QTOF-MS, GCxGC-TOF-MS, stb.) és genomikai laboratóriumok állnak rendelkezésre a kísérletek végzéséhez. Az intézetben a témában ezidáig is több publikáció jelent meg: Darkó et al. (2014) Phil. Trans. R. Soc. B 2014 369, 20130243; Monostori et al. (2018) Frontiers in Plant Science. (accepted).

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-06-05

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )