Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
László Lajos
Pluripotens őssejt alapú betegségmodellek fiziológiai és morfológiai vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: László Lajos
társ-témavezető: Apáti Ágota
helyszín (magyar oldal): ELTE TTK Anatómiai, Sejt és Fejlődésbiológiai Tanszék, Neurodegenerációs Betegségek Kutatócsoport; MTA TTK Enzimológiai Intézet, Molekuláris Sejtbiológiai Kutatócsoport
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A humán betegségek modellezésre használt állatmodellek és tumoros sejtvonalak nagyon sok hasznos információval szolgálnak, de a fajok közötti különbségek illetve a rákos sejtek megváltozott fiziológiai tulajdonságai miatt csak bizonyos korlátok között használhatók. Egy új megközelítése a problémának a pluripotens őssejt alapú betegségmodellezés. A pluripotens őssejtek egyik forrása a hólyagcsíra állapotú embrió belső sejtcsomója, amit megfelelő körülmények között tenyésztve sejtvonalként lehet fenntartani; ezek az embrionális őssejtvonalak. 2006-ban fedezte fel két japán kutató, hogy érett testi sejtet négy transzkripciós faktor over-expressziójával vissza lehet programozni embrionális állapotba, ezt hívjuk indukált pluripotenciának és az így kapott sejtvonalak a pluripotens őssejtek másik fajtája. A pluripotens őssejtvonalak bármilyen testi sejtté differenciáltathatók és így a humán fejlődés vizsgálatára, toxikológiai tesztelésre és a jövőbeli sejtterápiás fejlesztések sejtforrásaként használhatók. Ha a kiindulási sejt betegből származik, akkor a kapott pluripotens sejtvonalat a megfelelő irányba differenciáltatva (pl. pszichiátriai betegből származó sejteket idegsejtekké differenciáltatjuk in vitro) tanulmányozhatjuk a betegség kialakulását, kereshetünk biomarkereket a betegség diagnosztikájához vagy gyógyszereket a gyógyításához. Az, hogy ezek a modellek ennyire használhatók komplex betegségek esetén még felderítésre vár. Laboratóriumunkban skizofrénia, DiGeorge szindróma és ateroszklerózis modelleket hoztunk létre. A szív, endotél és idegi modellsejtek fenotipikus és funkcionális vizsgálatához kapcsolódik a kutatási téma. 1, A kalcium szignalizáció vizsgálata; spontán és ligand indukált kalcium jelek mérése és analizálása. 2, A spontán aktivitás (szivizom-összehúzódás, idegsejt-szinaptikus aktivitás) vizsgálata. 3, A betegségmodellek ultrastruktúrális morfológiai karakterizálása transzmissziós elektron-mikroszkópiával. 4, A betegségekre jellemző biomarkerek eloszlási mintázatának jellemzése elektronmikroszkópos immuncitokémiával.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )