Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A nociceptinerg, a nocistatinerg és a biogénaminerg rendszerek kapcsolatának elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszertudományok Doktori Iskola

témavezető: Tekes Kornélia
helyszín (magyar oldal): Gyógyszerhatástani Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Ma már egyértelműen bizonyított, hogy a 176 aminósavat tartalmazó pre-pro-nociceptin több erős biológiai aktivitással rendelkező neuropeptid-szekvenciát tartalmaz (nociceptin, nocistatin, NC-II) melyek közül a nociceptin a NOP receptor endogén agonistája. Az élettani/farmakológiai hatást tekintve a legjobban feltárt a nociceptin (NC), sokkal kevésbé a nocistatin. A NC esetében számos állatkísérletes adat bizonyítja kapcsolatát / szabályozó szerepét a klasszikus ingerületátviteli rendszerekkel- igy a biogénamin-rendszerekkel (noradrenerg, dopaminerg, hisztaminerg, szerotonerg), melyek részletes elemzése új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapítók, szorongásgátlók kifejleszthetőségének alapját képezi. A nociceptinerg/nocistatinerg rendszer aktivitása fontos moduláló tényezőnek bizonyult mind a központi idegrendszerben mind a periférián állatkísérletes és klinikai mintákban egyaránt.
Saját korábbi vizsgálatainkban elsőként közöltük, hogy különböző etiológiájú krónikus májbetegségekben (Wilson kór, primer biliaris cirrhosis, hepatocellularis carcinoma) a plazma nociceptin-szintje szignifikánsan magasabb, mint a kontrol személyek esetén. Az eredményeket patkányokon létrehozott cirrhosis-modellen is igazoltuk. Szintén elsőként közöltük, hogy primer fejfájás-betegekben (cluster-fejfájás és migrén) a plazma NC-szint -változások a fájdalommal funkcionális kapcsolatban állnak.
Elsőként bizonyítottuk, hogy újszülött patkányokon, ill. szoptatáskori elválasztás idején végzett hormonális imprintig a felnőtt-korú patkányokban a nociceptinerg/ nocistatinerg rendszerre különbözőképpen hat és ezen változások a biogénaminerg rendszert ( szerotonerg, hisztaminerg) is érintik.
A téma továbbfejlesztése során a validált plazma és szöveti NC és NST 125I-RIA módszerünk mellett előzetes, HPLC módszerrel végzett vizsgálataink eredményeire támaszkodva optimalizált módszereket kívánunk alkalmazni a biogénamin neurotranszmitterek közül a noradrenalin, a dopamin a szerotonin és hisztamin, valamint metabolitjaik (5-HIAA, 5HTOL, HVA, DOPAC) meghatározására. Terveink között szerepel a kolinerg rendszer és az acetilkolineszteráz-reaktiválás és a nociceptinerg rendszer kapcsolatának elemzése.
A perifériás nociceptinnek/nocistatinnak az inzulin és a glukagon kiáramlás szabályozásban betöltött szerepét, a pancreas NC-erg rendszerének további vizsgálatával kívánjuk folytatni diabetes-állatmodelleken, ill. neuropathiás fájdalom, valamint perifériás érbetegségek vonatkozásában.
A tervezett vizsgálatok módszertani alapjai a kutatóhelyen adottak, új módszerek kidolgozásával ezen kapcsolatok további elemzésével a várható eredmények olyan új, mások által eddig nem vizsgált összefüggésekre világíthatnának rá, melyek a nociceptinerg/nocistatinerg rendszer, mint új farmakológiai támadáspont szerepét igazolhatnák.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-10-10

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )